Orman ağaçlarından izole edilen bazı endofitik fungusların Diplodia sapinea (Fr.) fuckel izolatlarına karşı antagonistik etkilerinin belirlenmesi
Determination of antagonistic effects of some endophytic fungi isolated from forest trees against Diplodia sapinea (Fr.) fuckel
- Tez No: 740672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİKA CEYDA BERAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diplodia sapinea, Ascomycota şubesinde yer alan ve iğne yapraklı ağaçlarda yaygın olarak görülen endofitik karakterde bir fungustur. Aynı zamanda, iklim değişikliğinin sebep olduğu kuraklık gibi abiyotik stres faktörlerine maruz kalan konukçular üzerinde patojenik karakter kazanabilen fırsatçı bir patojendir. Fungus, ibrelerden stomalar yoluyla veya yaralı dokular aracılığıyla konukçuya giriş yapmaktadır. Fidanlıklarda, plantasyon sahalarında, doğal ormanlarda ve kent ağaçlarında Diplodia sürgün yanıklığı adı verilen hastalığa sebep olmaktadır. Avrupa'da yaygın olarak görülen bu fungusun varlığı son yıllarda çarpıcı şekilde artış göstermektedir. Henüz dünyada ve ülkemizde bu hastalık etmeninin kontrolünde kullanılan yerleşik ve etkili bir mücadele yöntemi bulunmamaktadır. Antagonist organizmaların kullanımına dayalı biyolojik mücadele yöntemleri, Diplodia sürgün yanıklığı hastalığına karşı en umut verici alternatiflerden birini temsil etmektedir. Bu tez çalışması, orman ağaçlarından izole edilen endofitik fungusların, Pinus halepensis ve Pinus brutia konukçularından izole edilen D. sapinea izolatlarına karşı in vitro koşullarda antagonistik aktivitelerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla orman ağaçlarının tohum, ibre, sürgün, kozalak gibi dokularından endofitik funguslar izole edilerek, bu izolatların morfolojik ve moleküler yöntemler kullanılarak teşhis işlemleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen izolatlar ile D. sapinea izolatları arasında gerçekleştirilen fungal inhibisyon test sonuçları, Trichoderma sp. ve Sydowia polyspora'nın da içinde bulunduğu 15 fungusun D. sapinea'nın büyümesini in vitro olarak inhibe etme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Diplodia sapinea is an endophytic fungus in the Ascomycota and commonly seen on coniferous trees. At the same time, it is an opportunistic pathogen that can acquire pathogenic character on hosts exposed to abiotic stress factors such as drought caused by climate change. The fungus enters the host via stomata from needles or through injured tissues. It causes a disease called Diplodia tip blight in nurseries, plantation areas, natural forests and urban trees. The presence of this fungus, which is common in Europe, has increased dramatically in recent years. There is no established and effective control method used in the control of this disease agent in the world and in our country yet. Biological control methods based on the use of antagonist organisms represent one of the most promising alternatives to Diplodia tip blight. This thesis was carried out to determine the antagonistic activities of endophytic fungi isolated from forest trees against D. sapinea isolates obtained from Pinus halepensis and Pinus brutia in-vitro conditions. For this purpose, endophytic fungi were isolated from the tissues of forest trees such as seeds, needles, shoots and cones, and these isolates were identified using morphological and molecular methods. Fungal inhibition tests were performed between these isolates and D. sapinea isolates. Test results showed that 15 fungi, including Trichoderma sp. and Sydowia polyspora, have the potential to inhibit the growth of D. sapinea in vitro.