Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) yerleşkesinin bulut sensörü ile bulutluluk ve atmosferik analizi
Cloudiness and atmospheric analysis with cloud sensor of East Anatolia Observatory (DAG) site
- Tez No: 740674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAM NASIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu tez kapsamında kurulumu devam etmekte olan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) yerleşkesinin bulutluluk ve atmosferik durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) yerleşkesinde bulunan Boltwood Cloud Sensör II meteorolojik cihazından alınan ölçümler ile analizler gerçekleştirilmiştir. Yerleşkede bulunan bir diğer meteorolojik cihaz olan Vaisala kullanılarak ölçümlerin doğruluğu kontrol edilmiştir. Bulgular: Vaisala ile yapılan karşılaştırmalar sonucunda Boltwood Cloud Sensör II'nin sıcaklık, nem ve çiy noktası ölçümlerini doğru yaptığı tespit edilmiştir. Sonuç: Yapılan analizler sonucunda, yerleşkenin bulutluluk durumunun yıl içerisinde %58,2 oranında açık olduğu bulunmuştur. Veri kaybı da dikkate alındığında da gözlemler için iyi bir sonuç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: Within the scope of this thesis, it is aimed to determine the cloudiness and atmospheric conditions of the Eastern Anatolian Observatory (DAG) site, which is under construction. Method: Analyzes were carried out with the measurements taken from the Boltwood cloud Sensor II meteorological device located in the Eastern Anatolia Observatory (DAG) site. The accuracy of the measurements was checked by using another meteorological device, Vaisala, in the campus. Findings: As a result of comparisons with Vaisala, it has been determined that Boltwood Cloud Sensor II measures temperature, humidity and dew point accurately. Results: As a result of the analyzes made, it was found that the cloudiness of the site was 58.2% clear throughout the year. Considering the data loss, it was seen that there was a good result for the observations.