Numerical modeling and experimental investigation of cell manipulation using acoustophoresis
Akustoforez metodu ile hücre manipulasyonunun sayısal yöntemler ve deneysel çalışmalarla incelenmesi
- Tez No: 740675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Orak hücre hastalığı ve kanser gibi çeşitli hastalıklar hücrelerin özelliklerini etkileyebilir. Bu tür hastalıkları teşhis etmek için değiştirilmiş hücrenin manipülasyonu veya ayrılması gereklidir. Akustoforez, akustik duran dalgalar kullanılarak parçacıkların göçü, biyo-parçacık manipülasyonu için umut verici bir tekniktir. Bu tez, hücre manipülasyonu amacıyla akustoforez kullanımının sayısal modellemesini ve deneysel araştırmasını sunar. Akustoforetik bir çipteki hücrelerin yörüngeleri, hücrelerin elastik modellemesini içeren bir akustik-mekanik sayısal model kullanılarak hesaplanır. Deneysel araştırmalar için de iki farklı çip mimarisi türü tartışılmıştır. İlk mimari kullanılarak, termal, titreşim, odaklama ve canlılık deneyleri yapılarak farklı yonga malzemelerinin akustik manipülasyon için yetenekleri değerlendirilmiştir. Ardından, bakteri ve WBC ayırma için ikinci bir mimari olarak iki katmanlı bir çip tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Several diseases, such as sickle cell disease and cancer, can affect the properties of cells. Manipulation or separation of the altered cell is necessary to diagnose such diseases. Acoustophoresis, the migration of particles by using acoustic standing waves, is a promising technique for bio-particle manipulation. This thesis presents numerical modelling and experimental investigation of using acoustophoresis for cell manipulation purposes. First, the trajectories of the cells in an acoustophoretic chip are calculated using an acousto-mechanical numerical model that includes elastic modelling of cells. For experimental investigations, two different types of chip architecture are discussed. Using the first architecture, the capabilities of different chip materials for acoustic manipulation have been assessed by conducting thermal, vibration, focusing, and viability experiments. Then, a two-layered chip is introduced as a second architecture for bacteria and WBC separation purposes.