Alternatif girişim sermayesi olarak melek sermaye ve muhasebe süreci
Angel capital as an alternative finance menthod in entrepreneurship and accounting process
  1. Tez No: 740676
  2. Yazar: TARKAN GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLKİF YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Melek Sermaye Yöntemi büyüme potansiyeli yüksek, yeni ve yaratıcı fikirlerle ortaya çıkan girişimlere finansman desteğiyle birlikte Melek Yatırımcının tecrübelerini ve birikimlerini aktardığı bir finansman yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında uzun süredir ABD'de var olmasına rağmen son dönemlerde teknolojideki hızlı yükseliş ile birlikte teknoloji odaklı girişim şirketlerine yönelen Melek Sermaye Yöntemi, melek ağları ve melek grupları sayesinde daha organize ve koordineli hale gelmiştir. Melek Yatırımcıların genellikle çekirdek ve erken evrede yatırım yaptıkları girişimlerden, şirket belirli bir büyüklüğe ulaştığında çıkış yaptıkları gözlenmektedir. Türkiye'de Melek Sermaye ile ilgili olarak farklı bir tanım kullanarak Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği adı altında yasal düzenlemeler yapılmıştır. 2013 yılının başlarında çıkarılan bu yönetmelik ile Bireysel Katılım Yatırımcılarına (Melek Yatırımcılara) vergi avantajı şeklinde teşvikler sunulmuştur. Bireysel Katılım Yatırımcılarının girişimlere yaptıkları yatırımlar, kendilerine sunulan vergi teşvikleri ve yürürlükteki yönetmeliğin getirdiği sınırlamalar bu işlemlerin muhasebeleştirilmesinde bazı hususların dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Melek Sermayenin işleyiş yapısı, yapılan yatırımlar ve yatırımdan çıkış gibi hususlar Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) ve Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) kapsamında değerlendirilerek muhasebe ile ilgili uygulama önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Angel Capital method is a financing method, in which the initiatives that arise with new and creative ideas with high growth potential are supported by the angel investors in terms of their experience and savings along with financing support. Having been existed in the United States for a long time, the angel capital method, which has recently turned to technology-oriented venture companies with the rapid rise in technology, has become more organized and coordinated thanks to angel networks and angel groups. It has been observed that angel investors, who invest in certain ventures at the start-up or early stages, usually withdraw from the ventures when the company reaches a certain size. In Turkey, with a different definition, legal regulations were made on the Angel Capital under the name of Regulation on Individual Participation Capital. In accordance with this regulation, adopted in early 2013, incentives were provided to Individual Participation investors (Angel Investors) in the form of tax advantages. Considering the investments made by individual participation investors in initiatives, tax incentives offered to them, and the limitations imposed by the applicable regulation indicate that some points should be considered in terms of accounting of these transactions. In this study, issues such as the functioning structure of angel capital, investments made and withdrawing from investment were evaluated within the scope of Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) and Turkish Accounting Standards (TAS), and certain recommendations were made concerning the implementation of accounting.