Abd'nin Ortadoğu politikalarında İran faktörü
Iran factor of U.S. Middle East policy
- Tez No: 740688
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanlık tarihi için önemli bir coğrafya olan Ortadoğu'da kritik bir önem taşıyan İran'ın Amerika Birleşik Devleti ile olan karmaşık ve stabil olmayan geçmişi onlarca yıl öncesine dayanmaktadır. Yıllar boyunca inişli çıkışlı devam eden bu ilişki, zaman zaman kendini savaşın eşiğinde bulmuştur. Bu ilişkilerin resmi olarak başlaması 20. Yüzyılın ikinci yarısına dayansa da gayri resmi ilişkiler Kaçar Hanedanlığı döneminde başlamıştır. Zengin petrol kaynakları ve zenginleştirilmiş uranyum programı sebepleriyle batılı devletlerin müdahalelerinden uzun yıllardır kaçamayan İran, siyasi istikrarsızlığı ve dönem dönem uygulanan ambargolar sebebi ile zor günler geçirmiştir. ABD, bir petrol üreticisi olarak ekonomik potansiyeli ve konumu nedeniyle dönemin Sovyetler Birliği'ne karşı güçlü bir müttefik haline gelebilecek olan İran'ı belli zaman dilimlerinde desteklese İran halkının yabancı düşmanlığından nasibini almıştır.
Özet (Çeviri)
The complex and unstable history of Iran with the United States of America, which has critical importance in the Middle East, which is an important geography for human history, goes back decades. This relationship, which has had its ups and downs over the years, has occasionally found itself on the brink of war. Although the official start of these relations dates back to the second half of the 20th century, informal relations started during the Kaçar Hanedanlığı. Iran, which could not escape the interventions of western states for many years due to its rich oil resources and enriched uranium program, had a difficult time due to its political instability and the embargoes applied from time to time. If the USA supported Iran, which could become a strong ally against the Soviet Union, due to its economic potential and position as an oil producer, it had its share of the xenophobia of the Iranian.