Türkiye'de İslamcılık ve İslamcı dergilerde Hilafet
Islamism in Turkey and the Caliphate in Islamist magazines
- Tez No: 840256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Osmanlı Devleti'nin gerilemeye başladığının fark edilmesiyle birlikte ortaya çıkan, II. Meşrutiyet ile yükselişe geçen, asıl hedefi devleti kurtarmak olan“İslamcılık”dönemin şartlarına göre farklılaşan bir yapıda olduğu için değişen siyasal gelişmelerle birlikte din ve devlet ilişkisi noktasında“Hilafet/İmamet”konusuna farklı yaklaşımlarda bulunmuştur. İslamcıların, siyasî ve fikri görüşlerini anlamak, dönem içerisinde nasıl bir şekil aldığını öğrenebilmek için başvurulması gereken kaynaklardan biri dergilerdir. Bu nedenle İslamcı dergiler referans alınarak İslamcıların“Hilafet/İmamet”görüşü incelenmiştir. 1949-2016 yılları arasında İslamcı dergilerde; Hilafet, İmamet, Biat, Şura, Ehlü'l-Hal ve'l-Akd, Halife, Din ve Devlet İlişkisi ve bu noktada İslam Devleti, Laiklik, Demokrasi, Cumhuriyet kavramları gibi bir dizi konu tartışılmıştır. İslamcı dergilerde din ve devlet ilişkisi, İslam'ın bir devlet ve yönetim şekli belirleyip belirlemediği meselesi“Hilafet”kavramı çerçevesinde ifade edilmiştir. Bu konuda genel olarak İslamcılar, Kur'an ve sünnette İslam'ın belirlediği herhangi bir devlet ve yönetim biçiminin olmadığını, adalet, şura, biat gibi ilkelerinin vazedildiği ve bu ilkeleri uygulayan yönetimlerin şeriata uygun olacağını dile getirmişlerdir. Bunun yanında din ve devleti bir bütün olarak gören İslamcılar, seküler siyasete karşı savunmacı bir pozisyon alarak laiklik ve demokrasi kavramlarına olumsuz yaklaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
Emerging with the realization that the Ottoman Empire began to decline, II. Since“Islamism”, which started to rise with the Second Constitutional Monarchy and whose main goal was to save the state, differed according to the conditions of the period, it made different approaches to the subject of“Caliphate/Imamet”in terms of the relationship between religion and state with the changing political developments. Journals are one of the sources that should be consulted to understand the political and intellectual views of Islamists and to learn how they took shape during the period. For this reason, the“Caliphate / Imamate”view of the Islamists was examined by taking the Islamist journals as a reference. Between 1949 and 2016 in Islamist journals; A few subjects such as the Khilafah, Imamate, Allegiance, Shura, Ehlu'l-Hal wa'l-Akd, Caliph, Religion and State Relations and at this point the concepts of Islamic State, Secularism, Democracy and Republic were discussed. In Islamist journals, the relationship between religion and state, and the issue of whether Islam determines a state, and a form of government are expressed within the framework of the concept of“Caliphate”. In this regard, Islamists in general have stated that there is no state or form of government determined by Islam in the Qur'an and Sunnah, that principles such as justice, shura and allegiance are preached and that the administrations that implement these principles will comply with the shari'a. In addition, Islamists, who see religion and the state, have taken a defensive position against secular politics and approached the concepts of secularism and democracy negatively.