İlk üç asırda engelli hadis râvileri ve hadis ilmine katkıları
Hadith narrators with disabilities in the first three centuries and their contributions to the science of hadith
- Tez No: 740714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Engelli hadis râvilerini konu edinen bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde engellilik ile ilgili kısaca tarihi süreç ve İslam dinindeki değerlendirmesinin yanı sıra gerekli kavramların tanıtılması amaçlanmaktadır. İkinci bölümde ise mümkün olabildiğince Ṣaḥîḥayn ve Kütüb-i Sitte râvileri arasından engelli kimseler tespit edilmeye çalışılmış, bu râviler başta engellerine göre; görme, işitme ve ortopedik engelliler olmak üzere taksim edilmiş, ayrıca sahâbe ve sahâbe olmayan râviler olarak gruplandırılmış ve kendileri ile ilgili gerek engellilik durumlarının sebebi, zamanı, yaşadıkları sıkıntıları ve gerekse bu durumlarına rağmen hocalarından elde ettikleri rivayetleri talebelerine nakletmek suretiyle hadis ilmine katkılarına temas edilmiştir. Râvinin engellilik durumunun doğuştan veya sonradan mı oluştuğu ve hangi sebeple meydana geldiği tespit edilmeye çalışılmış, rivayet ettikleri hadislerin sayılarının yanı sıra hoca ve talebeleri de mümkün olduğunca belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study concerning hadith narrators with disabilities consists of two parts. The first part aims to briefly outline the historical process of disabilities and provide an evaluation of the concept of being disabled from the Islamic perspective in addition to introducing necessary concepts. The second part focuses to a considerable extent on identifying the disabled individuals among the narrators of Sahihayn and Kutub al-Sittah In this part, the study attempts to categorize these narrators according to their disabilities as seeing, hearing or orthopedically impaired. They are also bracketed under different groups based on being a sahabah and not being one. The study also touches upon the cause of their disabilities, the time period, the difficulties, and their contributions to the science of hadith by conveying the narrations they received from their teachers to their students despite their handicaps. In addition, the study attempts to ascertain whether the narrators' disabilities originated at birth or were acquired after birth and what they were caused by. Finally, it was attempted to commit to the record the number of hadiths narrated as well as their teachers and students.