Lojistik regresyon analizi: Suriyeli sığınmacılar üzerine bir uygulama
Logistic regression analysis: An application on Syrian refugees
- Tez No: 898486
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN BAYRAM ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Göç bir devletin içerisinde ya da uluslararası sınırlar arasında yer değişikliği yapmak olarak tanımlanmaktadır. Yüzyıllardır süregelen bir olgu olan göçün nedenleri geçmişten günümüze dek değişimlere tabi olmuştur. Bu bağlamda göçün nedenlerine, türlerine, Türkiye'de ve dünyada göçün durumuna değinilmiştir. Türkiye özelinde değerlendirildiğinde 1980'li yıllar itibariyle uluslararası göç kapsamında Türkiye'nin yer aldığı konum göç veren ülkeden transit ve göç alan ülke konumuna gelmiştir. Türkiye'nin çevresinde meydana gelen iç savaşlardan uzaklaşmak isteyen ya da zorunlu göç gerçekleştiren göçmenler açısından Türkiye hedef ülke olmuştur. Bu bağlamda Türkiye'nin gündeminde önemli bir yer tutmuş olan Suriyeli göçmenler ise bu çalışma kapsamında konu edinilmiştir. Göç eylemi, gönüllü göç türü kapsamında insanların kendi istekleri dahilinde eğitim görmek, evlenmek gibi nedenlerle olabileceği gibi, savaş, iç karışıklık, baskı gibi nedenlerle zorunlu olarak da gerçekleşebilir. Bu bakımdan, her zorunlu göç sürecinde olduğu gibi, Suriyeli sığınmacılar da bu sürece ve geldikleri topluma uyum sağlama sürecinde birtakım sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır. Kendi işlerini, düzenlerini, kültürlerini, arkadaşlıklarını, evlerini bırakarak farklı bir ülkede yaşamaya maruz kalan Suriyeliler için zor bir süreç olduğu kadar göç alan toplum bakımından da farklı bir gruba uyum sağlamak zorlayıcı olmuştur. Bu bağlamda Türkiye'de ikamet etmekte ve geçici koruma altında olan Suriyeli sığınmacıların sosyal uyum süreçlerinin açıklanması kapsamında sosyal dışlanma ve yaşam tatmininin rolü değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Bununla birlikte daha kapsamlı olarak Türkiye sınırlarında ikamet etmek zorunda kalan sığınmacı statüsünde bulunan Suriyeli göçmenlerin toplumsal entegrasyonlarına etki etmekte olan sosyo-demografik değişkenlerle birlikte mekânsal dışlanma, ekonomik dışlanma, politik dışlanma, kültürel dışlanma gibi sosyal dışlanma ve yaşam tatminin rolü incelemeye alınmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen verilerin analiz edilmesinde de Lojistik Regresyon Analizi kullanıma alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is defined as a change of place within a state or across international borders. The reasons for migration, which has been a phenomenon that has been going on for centuries, have been subject to changes from past to present. In this context, the reasons for migrations, its types, and he status of migration in Turkey and the world are mentioned. When evaluated specifically for Turkey, since the 1980s, Turkey's position within the scope of international migration has changed from a sending country to a transit and immigration country. Turkey has become a target country for immigrants who want to get away from the civil wars taking place around Turkey or who carry out forced migration. In this regard, Syrian immigrants, who have an important place on Turkey's agenda, are the subject of this study. Migration, within the scope of voluntary migration, can occur as people choose to move for reasons such as education or marriage, or it can happen compulsorily due to reasons like war, civil unrest, or oppression, as in the case in question. In this regard, as is the case in every forced migration process, Syrian immigrants have faced some problems in adapting to this process and the society they came from. It has been a difficult process for Syrians who have had to leave their jobs, order, culture, friendships and homes to live in a different country, and it has equally been challenging for the host society to adapt to a different group. In this context, the role of social exclusion and life satisfaction was evaluated and analyzed within the scope of explaining the social adaptation processes of Syrian refugees residing in Turkey and under temporary protection. In addition, the role of social exclusion and life satisfaction, such as spatial exclusion, economic exclusion, political exclusion, cultural exclusion, along with socio-demographic variables that affect the social integration of Syrian immigrants with refugee status who are forced to reside within the borders of Turkey, have been examined more comprehensively. Logistic Regression Analysis has been utilized to analyze the data obtained within the scope of the study.