Yeniliğin finansman yöntemlerinden melek yatırımcılık: Türkiye örneği
Angel investment one of the alternative financial methods for innovation: Turkish case
  1. Tez No: 740729
  2. Yazar: DAMLA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma yüksek maliyetli ve riskli olmasına rağmen ekonomik büyüme için temel tetikleyici unsur olan yenilik faaliyetlerini finanse etmek için dünyada ve ülkemizde kullanılan alternatif yöntemlerden biri olan melek yatırımcılığın Türkiye'de mevcut durumunu analiz etmeyi ve geliştirilmesi için gerekli politika önerilerini sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın literatüre temel katkısı Türkiye'de melek yatırımcılığın mevcut ve güncel durumunu ve uygulanan teşvik mekanizmasını ekosistemin önemli oyuncuları ile gerçekleştirilen odak grup görüşmesi yöntemi ile derinlemesine analiz eden ilk çalışma olmasıdır. Analiz sonuçları Türkiye'de melek yatırımcılığı teşvik etmek üzere uygulanan vergi indirimi uygulamasında birtakım iyileştirmeler yapılması, toplumda, potansiyel melek yatırımcılarda ve yenilikçi fikir ve firma sahiplerinde farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmesi ve mevcut iş yapma ortamında dijitalleşme adımları atılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the current situation of angel investment one of the alternative finance instrument used in world and Turkey in order to finance innovative activities which are main drivers for economic growth but also highly risky and expensive. The main contribution of this study is that it is the first study to analyze the current situation of angel investment and incentive mechanism in Turkey with focus group discussion with the participation of the most important players in the innovation ecosystem. According to the analysis results, it is proposed to improve the incentive mechanism, to raise awareness in society, potential angel investors and innovators and to support digitalization in business environment.