Doğum sonrası süreçte depresyon ve dini başa çıkma ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between depression and religious coping in the postpartum period
- Tez No: 740731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN GÖCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma doğum sonrasında depresyon yaşamış kadınların o dönemdeki yaşantılarını ve dini inançlarının bu süreçle baş etmedeki etkisini görmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma grubunun olumlu ya da olumsuz dini başa çıkma stilleri; en sık baş vurdukları dini duygu, düşünce davranış ve etkinlikleri; Tanrı tasavvurları ve dindarlıklarının dini başa çıkma sürecine etkisi öğrenilmek istenmiştir. Son olarak postpartum depresyon yaşamış kadınların annelik algılarına etki eden psikolojik, toplumsal ve dini inanç faktörlerinin etkisi çalışmanın alt amaçları doğrultusunda tespit edilmeye çalışılmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmada katılımcılar, ölçüt örnekleme ve kartopu tekniği ile ulaşılan doğum sonrası depresyon yaşantısına sahip ve İslam dinine mensup olan 14 kadından oluşmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile derinlemesine mülakatlar yapılarak gerçekleştirilmiş çalışmanın verileri, betimsel ve içerik analizi ile çözümlenmeye çalışılmıştır. Bulgular ve yorumlar işlenerek sonuçlar ve önerilerle birlikte araştırmacılara aktarılmıştır. Araştırma sonunda doğum sonrası depresyon yaşayan kadınların dini inançlarından destek aldığı ve olumlu dini başa çıkma süreçleri yaşadıkları tespit edilmiştir. Dini başa çıkmanın doğum sonrası depresyon süreciyle olumlu anlamda ve ters yönlü bir ilişkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte çalışmada Tanrı tasavvuru ve dindarlığın, dini başa çıkma ile olumlu bir ilişki içinde olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca çalışmaya göre toplumsal anlamda annelik yargılarının, doğum sonrası depresyon yaşantısına olumsuz etki ettiği tespit edilirken İslam'a göre annelik değerlendirmelerinin bu süreçle olan ilişkisinin olumlu ve destekleyici nitelikte olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to see the experiences of women who experienced depression in the postpartum period and the effect of their religious beliefs in coping with this process. In addition, positive or negative religious coping styles of the study group; the most frequently used religious feelings, thoughts, behaviors, and activities, as well as the effect of God's conceptions and religiosity on the religious coping process were tried to be learned. Finally, the effect of psychological, social, and religious belief factors affecting the motherhood perceptions of women who have experienced postpartum depression was tried to be determined in line with the sub-objectives of the study. In this study, which was carried out with the qualitative research method, the participants consisted of 14 women who had postpartum depression and were members of the Islamic religion, which was reached by criterion sampling and snowball technique. The data of the study, which was carried out by conducting in-depth interviews with a semi-structured interview form, were tried to be analyzed with descriptive and content analysis. The findings were interpreted and processed, and then transferred to the researchers with the results and recommendations. At the end of the study, it was determined that women with postpartum depression received support from their religious beliefs and experienced positive religious coping processes. It was determined that religious coping had a positive and inverse relationship with postpartum depression. Moreover, it was understood that God vision and religiosity are in a positive and strong relationship with religious coping. In addition, according to this study, while it was determined that society's maternity judgments had a negative impact on the postpartum depression experience, it was revealed that the relationship between motherhood evaluations according to Islam and this process was positive and supportive.