Kırâat imamlarının ittifak ettikleri tecvid kaideleri
Tajvid principles with which qiraat imams allied
- Tez No: 740732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Konusu Kur'an-ı Kerim'in lafız ve mana bütünlüğü olan kırâat ilmi ve Kur'an nazmının nasıl okunması gerektiğine dair kuralların ifadesi olan tecvid ve kırâat ilimleri Kur'an ilimleri arasında önemli bir yere sahiptirler. Bu çalışma“Kırâat İmamlarının İttifak Ettikleri Tecvid Kaideleri”üzerine yapılmıştır. Söz konusu tecvid kaideler; istiâze, medler, sakin nûn'un halleri, kalkale, lâm-ı tarif, imâle, işmam, ibdâl'dir. Çalışmanın kaynakları olarak klasik ve çağdaş kırâat ve tecvid kitaplarından ittifak edilen tecvid kaidelerini içeren literatür taraması sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The science of qiraat, the subject of which is the unity of the wording and meaning of the Qur'an, and the sciences of tajvid and recitation, which are the expressions of the rules on how the Qur'an verse should be read, have an important place among the Qur'anic sciences. This study was carried out on the“Tajvid Principles with which Qiraat Imams Allied”. The tajwid rules in question; istiâze, medler, the states of calm nûn, kalkale, lâm-ı recipe, imâle, ismam, ibdâl. As the sources of the study, it has been obtained as a result of the literature review that includes the tajvid rules, which are allied from the classical and contemporary recitation and tajvid books.