Suçun nitelikli unsurları
Qualified elements of the crime
- Tez No: 740733
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
Türk ceza hukukuna ilişkin akademik literatürde suçun kurucu unsurlarına ilişkin sayısız çalışmaya rastlamak mümkünken, suçu nitelikli hale getiren unsurlara ilişkin detaylı bir monografik çalışma bulunmamaktadır. Bu doktora tezi ile suçun nitelikli unsurlarının suç genel teorisi içerisindeki yerinin netleştirilmesi, temel suç tipi ile nitelikli unsurlu suç tipi arasındaki ilişkinin teorik zemininin ve yapısal özelliklerinin belirginleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda ayrıca, ceza kanunlarında nitelikli unsurlu düzenleme tekniği yerine kullanılabilecek, cezanın belirlenmesi kuralı hüviyetindeki tipik örnekli ya da çok ağır/hafif halli düzenleme teknikleri de değerlendirme konusu yapılmıştır. Bu suretle suçun nitelikli unsurlarının ve bunlara alternatif kurumların genel teorisi ortaya konulmuştur. Çalışmada öncelikle ceza normu, kurucu unsur ve nitelikli unsur kavramları, nitelikli unsurların yapısı, özellikleri ile bunların benzer kurumlardan ayrıt edilmesi konuları irdelenmiş, nitelikli unsurlara alternatif kurumlara ilişkin teorik açıklamalara yer verilmiştir. Bu teorik açıklamaların ardından nitelikli unsurların ortaya çıkış biçimleri, nitelikli unsurlarda hata konusu ve bunların kusur üzerindeki etkileri incelenmiştir. Son olarak ise nitelikli unsurların teşebbüs, iştirak ve içtimadan oluşan suçun özel görünüş şekillerinde arz ettiği özellikler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
While it is possible to come across numerous studies on the basic elements of the crime in the academic literature on Turkish criminal law, there is no detailed monographic study on the elements that make crime qualified. With this doctoral thesis, it is aimed to clarify the place of qualified elements of the crime in the general theory of crime, crystallize the theoretical basis and structural features of the relationship between basic crime and qualified crime. In this context, standard examples, extremely serious cases and less serious cases regulation techniques, which can be used instead of qualified elements in penal codes, has also been evaluated. In this way, the general theory of qualified elements of the crime and the alternative institutions to them has been put forward. In the study, firstly, the concepts of penal norm, basic element and qualified element, the structure of qualified elements, their distinguishing characteristics from similar institutions are examined, and theoretical explanations on alternative institutions to qualified elements are given. Following these theoretical explanations, the emergence of qualified elements, the issue of mistake in qualified elements and their effects on the guilt are examined. Finally, the features of qualified elements in the special appearance forms of crime consisting of attempt, participation and joinder of crimes are revealed.