Yuvaköy civarındaki ankara karmaşığının petrolojik özellikleri
Petrological characteristics of ankara melange around yuvaköy region
- Tez No: 740747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNER ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yuvaköy ve çevresi Ankara-Çankırı Ofiyolitinin yüzeylendiği bir bölgedir. Yuvaköy Ofiyoliti alttan üste doğru tektonik karmaşık, volkanik-sedimanter seri, tektonitler ve kümülatlardan meydana gelir. Bu birimler Kretase ve Tersiyer yaşlı sedimanter birimler tarafından örtülmektedir. Miyosen yaşlı volkanikler ise Tekke volkanitleri ile temsil edilmektedir.İnceleme alanında tektonik karmaşık değişik boyutlarda harzburjit, gabro, diyabaz, bazalt, radyolarit ve kireçtaşı bloklarından meydana gelmektedir. Tektonitler serpantinleşmiş harzburjitlerden oluşmaktadır. Volkanik ve sedimanter seri ise bazalt, radyolarit, kireçtaşı ve çörtün ardalanmalı veya karmaşık olarak bulunduğu seri ile temsil edilmektedir. Tekke volkanitleri ise andezitik lav, aglomera ve tüflerden oluşmaktadır. Kimyasal analiz sonuçlarına göre bölgede yüzeylenen diyabaz daykları toleyitik, bazaltlar ise alkali karakterdedir. Tekke volkanitlerinden andezitler ortaç bileşimde, subalkali karakterde ve andezit- dasit bileşimindedir.Mikroskobik incelemeler sonucunda harzburjitler ileri derecede serpantinleşmeye uğramıştır. Bu değişimler bölgenin yeşilşist fasiyesi koşullarında düşük-orta dereceli değişime uğramasından kaynaklanmaktadır. Bazaltik kayaçların metasomatizmadan etkilenerek spilitleştiği tesbit edilmiştir. Kimyasal Bozunma İndeksi (CIA) değerleri, bölgedeki kayaçların ortaç zonun ilk evrelerinde kimyasal bozunmaya uğradığını göstermiştir.Çalışma alanında yüzeylenen birimler Alpin Orojenik Hareketlerinin izlerini taşır. İnceleme alanında, yerleşim sırasında ve sonrasında oluşan deformasyon yapıları bindirme fayları ile izlenir.
Özet (Çeviri)
Yuvaköy and its surrounding are an area where Ankara – Çankırı ophiolite crops out. Yuvaköy ophiolite consists of ascending formations of tectonic complex, volcanic – sedimentary sequence, tectonites and cumulates. These units are covered by Cretaceous and Tertiary aged sedimentary units. Miosene volcanites are represented by Tekke volcanites. In the examined field, tectonic complex contain of heterogenous harzburgite, gabbro, diabase, basalt, radiolarite and limestone bloks. Tectonites are represented by serpentinezed formed harzburgites. Volcanic and sedimentary sequences comprise of basalt, radiolarite, limestone and in chert alternations. Tekke volcanites comprise of andesitic lava, agglomerate and tuffs.By means of the results of the chemical analyses, diabase dikes cropping out in the region determined to be of tholeitic and basalts as alkaline in character. The andesites of Tekke volkanites are of intermediate, sub-alkaline character and andesitic – dacitic compositions.Harzburgites underwent an advanced level of serpentinization. Such transformation result from the fact that the area was subject to low- medium grade metamorpism of greenschist facies conditions. It is determined that basaltic rocks are spilitized due to effect of metasomatism. Chemichal Alteration Index (CIA) values indicated that the rocks in the area underwent chemical alteration at begining stages of medium zone. The units surfaced in the studied area, bear traces of Alpine Orogenic Movements. Deformation structures occurred during and after settlement in the studied area are observed as overthrust faults.