E-pazaryerlerinden satınalma niyetini etkileyen boyutlar ve bu boyutlara ait ölçek uyarlamaları
The dimensions affecting the purchase intention from e-marketers and the scale adaptations of these dimensions
  1. Tez No: 740749
  2. Yazar: FATIMANUR OVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BURAK HAŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşmenin getirdiği sonuçlardan biri olarak ölçme araçlarının standartlaştırılması ve ölçüm sonuçlarının karşılaştırılması üzerinde durulması gereken bir konudur. Birçok çalışmada farklı dil ve kültürlerde geliştirilmiş olan ölçme araçları kullanılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde pazarlama ile ilintili konularda yapılmış olan uyarlama çalışmalarının bibliyometrik bir analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise e- pazaryerlerinden satınalma niyetini etkileyen boyutlar ve güven ölçeğinin uyarlama çalışması yapılmıştır. Üçüncü bölüm aynı zamanda 122K017 numaralı TÜBİTAK projesinin desteği ile yapılacak olan çalışmanın bir pilotu niteliğini taşımaktadır. Çalışmanın sonucunda uygulanan ve incelenen uyarlama çalışmaları doğrultusunda, literatürdeki önerilerde göz önünde bulundurularak altı aşamalı bir uyarlama süreç önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As one of the results of globalization, standardization of scale and comparison of measurement results is an issue that should be emphasized. In many studies, scale developed in different languages and cultures are used. In the second part of the study, a bibliometric analysis of the adaptation studies on marketing-related issues was made. In the third part, the dimensions affecting the purchase intention from e-marketplaces and the adaptation study of the trust scale were made. The third part is also a pilot of the study to be carried out with the support of the TUBITAK project numbered 122K017. In line with the adaptation studies applied and examined at the end of the study, a six-stage adaptation process was proposed, taking into account the suggestions in the literature.