Medikal turizm destinasyon imajı ölçeği: Kavramsallaştırılması ve deneysel geçerliğinin sağlanması
Medical tourism destination image scale: Conceptualization and experimental validity
- Tez No: 740768
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, İşletme, Healthcare Management, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Araştırmada temel hedef olarak medikal turizm destinasyon imajı ölçeğinin geliştirilmesi ve sonrasında geliştirilen ölçeğin destinasyon güveni üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sağlık turizmi, medikal turizm, imaj, destinasyon imajı ve medikal turizm destinasyon imajı literatürü incelenmiştir. Böylece, çalışmanın kavramsal boyutunun oluşturulması tamamlanmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında yöntem olarak nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Nicel araştırma kapsamında veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket yönteminin evren olarak Antalya'da en az bir kere medikal tedavi hizmeti almış olan medikal turistlere uygulanmasına karar verilmiştir. Örneklem olarak ise, medikal turistlerin belli özellikleri taşıması (Türkiye'de ikamet etmemesi, Antalya ilinde en az bir kere medikal tedavi hizmeti almış olması, yabancı uyruklu olması, 18 yaşından büyük olması gibi) kriteri konulmuş ve bu nedenle de amaçlı örnekleme yönteminin kullanılması uygun olarak görülmüştür. Anket formları, medikal turistlere yüz yüze uygulanmıştır. Sadece İngilizce dilinde hazırlanan anket formu 29 Mart 2021 - 24 Eylül 2021 tarihleri arasında Antalya merkezde kriterlere uyan medikal turistlere uygulanmış ve 649 kişiye ulaşılmıştır. Toplanan verilerden 15 adetinin eksik veriye sahip olduğu tespit edilmiş ve 634 adet anket formu çalışmada kullanılmak üzere geçerli kabul edilmiştir. Veri setine öncelikle geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış, sonrasında ise açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda, 13 ifadeli ve 4 faktörlü medikal turizm destinasyon imajı ölçeğinin geliştirilmesi tamamlanmıştır. Geliştiren ölçek boyutları; doktor ve hastanelerin niteliği (DHN), tedavi çeşitliliği, kalitesi ve sigorta (TKS), seyahat kolaylığı ve güvenlik (SKG) ve iletişim (İLŞ) olarak belirlenmiştir. Boyutlar belirlendikten sonra medikal turizm destinasyon imajının destinasyon güveni üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye (β =.678, p < 0.05) sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, it was aimed to develop the medical tourism destination image scale as the main objective and to determine the effect of the developed scale on destination trust. For this purpose, health tourism, medical tourism, image, destination image and medical tourism destination image literature were examined. Thus, the creation of the conceptual dimension of the study was completed. Quantitative research method was preferred as the method in the research part of the study. Questionnaire method was used as data collection technique within the scope of quantitative research. It was decided to apply the survey method to medical tourists who have received medical treatment at least once in Antalya as the universe. As a sample, the criteria for medical tourists to have certain characteristics (such as not residing in Turkey, having received medical treatment at least once in Antalya, being a foreign national, being over the age of 18) were set, and therefore the use of purposeful sampling method was appropriate. seen. Questionnaire forms were applied to medical tourists face to face. The questionnaire, which was prepared only in English, was applied to medical tourists who met the criteria in the center of Antalya between 29 March 2021 - 24 September 2021 and 649 people were reached. It was determined that 15 of the collected data had missing data and 634 questionnaire forms were accepted as valid for use in the study. First of all, validity and reliability analyzes were performed on the data set, and then explanatory and confirmatory factor analysis was applied. As a result of the analyzes, the aim of developing a 16-item and 5-factor medical tourism destination image scale has been achieved. Developing scale dimensions; quality of doctors and hospitals (DHN), treatment diversity, quality and insurance (TKS), ease of travel and security (SKG) and communication (ILS). After the dimensions were determined, it was concluded that the image of the medical tourism destination has a significant and positive effect (β =.678, p < 0.05) on the destination trust.