İki boyutlu (2B) karakter animasyonu üretiminde kullanılan yazılımların hareket tasarımı bağlamında incelenmesi ve örnek bir uygulama
Investigation of software used in the production of two-dimensional (2D) character animation in the context of motion design and an example application
  1. Tez No: 740781
  2. Yazar: EMRAH KORKUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK FATMA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, iki boyutlu karakter tasarımı sürecinde, vektör tabanlı programların önemini belirtmek ve karakter tasarımının yanı sıra oluşturulan karakter tasarımlarının, hareket tasarımı bağlamında animasyon yazılımları ile bütünleşik bir çalışmada hız, zaman ve animasyon prensiplerine uygunluğunu, geçmişten günümüze gelen bilgilerle kümülatif bir biçimde aktarmayı amaçlamıştır. Animasyonun hazırlanması süreçlerinde bir kişinin tekil olarak süreci götürmesinin zorluğu animasyon yapımının bir takım işi olarak benimsenmesi gerekliliğine vurgu yapılmıştır. Animasyon süreçlerinde değişmez on iki prensibi inceleyerek aşamaların günümüz animasyon yazılım programlarında uygulamaya dönüştürmedeki süreçler anlatılmaktadır. Araştırmanın uygulama kısmında Duik Basse l.2 eklentisi kullanılmakta olup, Türkiye'de yapılan animasyon çalışmalarında eklenti ile ilgili bilgilere rastlanmamıştır. Bu bağlamda Duik Bassel.2 eklentisi de alan yazına kazandırılmıştır. Çalışmanın bir diğer önemi olarak, geçmişte animasyon tarihine bakıldığında çeşitli aşamalardan geçen süreci iki boyutlu bir animasyon uygulama yöntemi ile karakter tasarımı bağlamında ele alınması olarak görülebilmektedir. Son dönemde çeşitli yazılımların ortaya çıkması beraberinde birçok karakter animasyon yazılım seçeneklerini de beraberinde getirdiği görülmekte mevcut durumda animasyon tasarımcılarının kullanabilecekleri yazılımları tercih sürecinde hız, uygunluk ve animasyon boyutu bağlamında animasyonlarını oluşturabilecekleri hususunda bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca araştırmanın önemini belirmek bağlamında araştırmaya konu olarak yazılımların zaman harcama konusunda pozitif olarak ayrıştıracak yönleri de ele alınmaktadır. Bu bağlamda; Araştırmanın birinci bölümünde, animasyon kavramı ve tarihi incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, karakter animasyonu yapım süreç ve prensipleri incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde iki boyutlu animasyon uygulaması, uygulama için yazılım ve eklenti tercihleri anlatılmaktadır. Araştırmanın dördüncü bölümünde ise araştırmanın sonucu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to analyse the importance of vector-based programs in the process of two-dimensional character design and to convey the compatibility of character designs in a cumulative manner. In addition to character design, it aims to analyse its relation with speed,time and animation principles in an integrated work with animation software which is in the context of motion design. The necessity of adopting the animation production as a team work was explained in this research when the hardships of one person taking the process individually in the preparation processes of the animation considered. By examining twelve unchanging principles in animation processes, the processes in transforming the stages into practice in today's animation software programs were explained in this study. Duik Bassel.2 plug-in is used in the practise section of this research, and no valid information about the plug-in was found in the animation studies conducted in Turkey. The Duik Bassel.2 add-on was also introduced to the literature. In the literature review of this study, the history of animation was explained. It was found that the progression of animation and its stages were handled in the context of character design with a two-dimensional animation application method in the literature. It was found that the recent emergence of various software might have brought many character animation software options along with it. In addition, the various aspects of software were discussed. In this context; In the first part of the research, the concept of animation and its history were examined. In the second part of the research, the character animation production process and principles were examined. In the third part of the research, two-dimensional animation application, software and plug-in preferences for the application are explained. In the fourth part of the research, the result of the research is included.