Beşeri sermaye ve kurumsal yapının ekonomik büyümeye etkisi: G-20 ülkeleri üzerine bir panel veri analizi
The effect of the relationship of human capital and institutional structure on economic growth: Comparison of developed and developing countries
- Tez No: 740785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ekonomik büyüme ile ilgili teoriler günümüz bilgi çağında değişime uğramış ve modernleşmiştir. Bu değişim sürecinde beşeri sermaye ve kurumsal yapı kavramları giderek önem kazanmış ve zamanla modern ekonomik büyümenin önemli bileşenleri konumunu almışlardır. Bu çalışmanın temel amacı, G-20 ülkelerinin 2005-2019 dönemini kapsayan beşeri sermaye ve kurumsal yapı göstergelerinin ekonomik büyümeye etkisini incelemektir. Bu doğrultuda çalışmada, ekonomik büyümeyi temsilen kişi başına gelir, beşeri sermayeyi temsilen eğitim endeksi ve doğumda yaşam beklentisi, kurumsal yapıyı temsilen hukukun üstünlüğü endeksi ve ifade özgürlüğü ve hesap verilebilirlik endeksi kullanılmıştır. Çalışmada panel veri analizi ve Driscoll-Krayy (1998) dirençli standart hatalar tahmincisi yöntemi kullanılmıştır. Elde dilen bulgular sonucunda, hem beşeri sermaye göstergelerinin hem de kurumsal yapı göstergelerinin ekonomik büyümeye etkisinin istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle ülkelerin istikrarlı bir ekonomik büyüme için bir taraftan etkin ve bağımsız bir kurumsal sistem oluşturmaları, diğer taraftan eğitim ve sağlık alanındaki yatırımları artırmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Theories about economic growth have changed and modernized in today's information age. In this process of change, the concepts of human capital and institutional structure gained importance and became important components of modern economic growth over time. The main purpose of this study is to examine the effects of human capital and institutional structure indicators covering the 2005-2019 period of G-20 countries on economic growth. In this direction, per capita income to represent economic growth, education index and life expectancy at birth to represent human capital, rule of law index and freedom of expression and accountability index to represent institutional structure were used in the study. Panel data analysis and Driscoll-Krayy (1998) resistant standard error estimator method were used in the study. As a result of the findings, it was concluded that the effects of both human capital indicators and institutional structure indicators on economic growth were statistically significant and positive. For this reason, countries need to establish an effective and independent institutional system on the one hand, and increase their investments in education and health, on the other hand, for a stable economic growth.