Uludağ liken türleri üzerinde taksonomik araştırmalar
- Tez No: 7408
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN TÖZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Uludağ'dan 40 istasyondan tespit edilen likenlerden 57 tür tek substrat üzerinden, 15 tür ise iki farklı substrat üzerinden birden kaydedilmiştir. Örneklerin % 55 ' ini ağaçlar üzerinden % 27 'sini kayadan ve % 3 'ünü de toprak üzerinden alınan likenler oluşturmaktadır. Eldeki kayıtlarla karşılaştırma sonucunda 28 tür daha önce başka araştırıcılar tarafından toplanmıştır (varyete düzeyinde tayin edilen iki tür bu grupta varyete düzeyinde olmaksızın kaydedilmiştir). 73 tür ise Uludağ'dan ilk kez kaydedilmiştir. Bu türler arasında 20 tür Türkiye için yeni kayıtlanmıştır. Bundan sonra çalışanlara yardımcı olması açısından türlerin Türkiye'deki yayılışları da verilmiştir. Eldeki fotoğraflardan bazı türlerin çok benzer olduğu düşünülebilir ancak tayinlerinde kesin farklılıklar görülmüş ve bu özellikler deskripsiyonda verilmiştir. Türlerin sahip olduklara tipik sporlar aynı büyüklükte çizilerek karşılaştırma olanağı sağlanmıştır. Tüm türlerdeki mantar bileşenleri Ascomycetes sınıfına ait ve epotesium veya peritesium oluşturan üyelerdir.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The lichens were collected from 40 stations on the mauntein of Uludağ in the vicinity of Bursa. 87 species were found on a single type of substrate. 15 species were noted to be on two differert types of substrate. The 55 % of the semples were collected from trees, 27 % from the surface of the rocks, end 3 % from the soil. It is noted that 28 of the species have already been collected the other investicators. The species out of this group were identified in a“veristy level”by ourselves. The 73 species from the mountein of Uludağ have been recorded for the first time. 20 of these are new records for Tukey. In this study, the general distributions of the species in Turkey have also been noted for the berefit of future investigatiors. The oppeererces of some species ere quite similer. However, during their i dendi fleet i on e ore cleer differerces were noted. These peculiarities are specified in their descriptions. The drawings of the typical spores of the species have been made to the same scale for easier comparison. The fungi present in all lichen species are faund to the class of“Ascomycetes”.