8 haftalık core antrenmanlarının genç erkek güreşçilerde fiziksel parametrelere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 8 weeks core trainings on physical parameters in young malewrestlers
- Tez No: 740827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, 15- 17 yaş arası genç erkek güreşçilere uygulanan 8 haftalık core antrenmanlarının belirli fiziksel parametrelere etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma evrenini Kızılcahamam Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü'nde güreş sporuyla uğraşan 15-17 yaş arasındaki erkek güreşçiler oluşturmaktadır. Çalışma grubu ise sporcuların antrenörleri tarafından belirlenen 10 kişi statik ve 10 kişi dinamik core grubu olmak üzere 20 kişiden oluşmaktadır. Araştırma öncesi çalışma grubunun 5m, 10m, 20m koşu, 10x5 m shuttle run, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, tek ayak 3 adım atlama, otur uzan eriş ve Y Balance denge ön test verileri alınmıştır. 8 haftalık core antrenman programı uygulandıktan sonra son test sonuçları alınıp karşılaştırmalar yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 programı ile analiz edilerek anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of 8-week core training applied to young male wrestlers between the ages of 15-17 on certain physical parameters. The population of the study consists of male wrestlers between the ages of 15-17 who are engaged in wrestling in Kızılcahamam Youth and Sports District Directorate. The study group consists of 20 people, 10 of whom are static and 10 people are dynamic core group, determined by the trainers of the athletes. Pre-test data of 5m, 10m, 20m running, 10x5 m shuttle run, vertical jump, standing long jump, one-leg 3-step jump, sit down reach and Y Balance balance pretest data of the study group before the research were taken. After applying the 8-week core training program, the post-test results were taken and comparisons were made. The obtained data were analyzed with the SPSS 22 program and the significance level was accepted as 0.05.