Tip 2 diyabetes mellitus hastalarının birinci derece yakınlarında E-selektin, endotelin-1, endocan düzeyleri ve speckletracking ekokardiyografi ile subklinik miyokardiyal disfonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of E-selectin, endothelin-1, endocan levels and speckle tracking echocardiography of subclinic myocardial dysfunction in the first degree relatives of patients with Type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 740828
- Danışmanlar: PROF. BARIŞ ÖNDER PAMUK, UZMAN YUSUF ÜZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Giriş ve amaç: Diyabetes Mellitus toplumda sık karşılaşılan önemli bir sağlık sorunudur. Tip 2 Diabetes Mellitus güçlü bir genetik yatkınlığa sahiptir. Diyabetes Mellitus tanılı hastalarda önemli bir komplikasyon olarak diyabete bağlı koroner kalp hastalığı ve diğer aterosklerotik vasküler hastalıklar gelişebilmektedir. Bu çalışmada T2DM hastalarının birinci derece yakınlarında speckle tracking ekokardiyografi ile miyokardiyal disfonksiyon, gözden geçirilecek ve birinci derece yakınlarında T2DM olmayan sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılacaktır. Ayrıca daha önce diyabetik hastalarda kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkisi gösterilen E-selektin, endotelin-1 ve endocan serum düzeylerinin T2DM hastalarının birinci derece sağlıklı yakınlarında, kontrol grubuna göre düzeyleri karşılaştırılacak ve olası subklinik miyokard disfonksiyonu ile ilişkisinin varlığı araştırılacaktır. Gereç ve yöntem: İ.K.Ç.Ü Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran, birinci derece yakınında tip 2 diyabet tanısı olan ve olmayan, gerekli testlerin yapılmasına onay veren bireylerden ilk başvuru anında kan biyokimyası testleri (açlık glukozu, hba1c,ldl ve diğer genel tetkikler) istendi. Türkiye Endokrin Metabolizma Derneği (TEMD) 2020 kılavuzuna göre diabet tanısı bozulmuş açlık glukozu ve bozulmuş glukoz tolerasnı saptanmayan hastalar çalışmaya dahil edildi ve aynı randevuda boy ve kilo ölçümü yapılarak BMI hesaplandı ve bel çevresi ölçüldü. Bu bireylere sonraki randevuda kan biyokimyasında E-selektin, endotelin-1 ve endocan düzeyleri ölçümü yapıldı ve rutin hasta bakımını aksatmayacak şekilde mesai saatleri dışında speckle tracking ekokardiyografi taramaları tek bir kardiyoloji uzman hekimi tarafından yapıldı. Bulgular: Çalışma kapsamında değerlendirmeye %49,7'si (75 kişi) çalışma ve %50,3'ü (76 kişi) kontrol grubu olmak üzere toplam 151 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların %27,8'ini (42 kişi) erkek, %72,2'sini de (109 kişi) kadın bireyler oluşturmaktadır. Çalışmamızda medyan yaşın 39 olduğu belirlenirken en düşük yaşın 24, en yüksek yaşın ise 61 olduğu belirlenmiştir. İki grup arasında Sax-bazal, Sax-Mid, Bazal/Mid/Apex ortalama, A4C/A2C/A3C ortalama değerleri bakımından istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir (p0,05). Anlamlı farklılık görülen parametreler incelendiğinde kontrol grubunun değerleri çalışma grubundan daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmaya katılan erkek ve kadınlar arasında e-selectin, sax-bazal, A4C, A3C ve AC/A2C/A3C ortalama sonuçları bakımından istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: Diabetes Mellitus is a commonly seen and important disease. Type 2 Diabetes Mellitus has a strong genetic predisposition. Diabetes-related coronary heart disease and other atherosclerotic vascular diseases may develop as important complications in patients with Diabetes Mellitus. In this study, myocardial dysfunction by speckle tracking echocardiography in first-degree relatives of T2DM patients will be reviewed and compared with a healthy control group without T2DM in first-degree relatives. In addition, serum levels of E-selectin, endothelin-1 and endocan, which were previously shown to be associated with cardiovascular diseases in diabetic patients, will be compared in first-degree healthy relatives of T2DM patients compared to the control group, and the existence of a possible relationship with possible subclinical myocardial dysfunction will be investigated. Materials and Methods: Blood biochemistry tests (fasting glucose, hba1c, ldl and other general tests) were requested from individuals who applied to İ.K.Ç.Ü Atatürk Training and Research Hospital General Internal Medicine Polyclinic, whose first-degree relatives had type 2 diabetes or not, and who approved the necessary tests. The patients for whom diabetes mellitus, impaired fasting glucose and impaired glucose tolerance have not been detected according to the Guideline 2020 of the Turkish Endocrine Metabolism Society (TEMD), were included in the study, and these individuals' height and weight were measured at the same appointment, their BMIs were calculated, and their waist circumferences were measured. E-selectin, endothelin-1 and endocan levels were measured in the blood biochemistry of these individuals at their next appointments, and speckle tracking echocardiography scans were performed by a single cardiology specialist out of working hours, so as not to disrupt routine patient care. Results: Within the scope of the study, a total of 151 participants were included in the evaluation; 49.7% (75 individuals) in the study group and 50.3% (76 individuals) in the control group. 27.8% (42 individuals) of the participants were men and 72.2% (109 individuals) were women. In our study, the median age was determined to be 39, while the lowest age was 24 and the highest age was 61. It was determined that there was a statistically significant difference between the two groups in terms of Sax-basal, Sax-Mid, Basal/Mid/Apex mean, A4C and A4C/A2C/A3C mean values (p0.05). When the parameters with significant difference were examined, it was seen that the values of the control group were higher than the study group. It was determined that there was a statistically significant difference in the mean results of e-selectin, sax-basal, A4C, A3C and A2C/A4C/A3C between men and women participating in the study.