Tıp 2 diyabetes mellitus hastalarının diyabetik ayak hakkındaki bilgi ve öz etkililiklerinin değerlendirilmesi
Diabetic of Type 2 diabetes mellitus patients knowledge about the foot and its effectiveness evaluation
  1. Tez No: 771919
  2. Yazar: ZEYNEP NUR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, İç Hastalıkları, Family Medicine, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmada amacımız, Tip 2 Diyabetes Mellitus hastalarının diyabetik ayak konusundaki bilgi ve öz etkililiklerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel anket çalışması olarak yapılmıştır. Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesine bağlı polikliniklere başvuran 18 yaş üstü Tip 2 Diyabetes Mellitus hastalığı tanısı olan 150 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların gönüllü onamları alındıktan sonra karşılıklı görüşülüp anketler uygulanmıştır. Hastalara sosyodemografik özellikleri ve hastalığa ilişkin çeşitli soruları içeren anketin yanında, Diyabetik Ayak Bakımı Özetkililik Ölçeği (DABÖÖ), Diyabetik Ayak Bilgi Ölçeği (DABÖ) ve Ayak Bakım Davranış Ölçeği (ABDÖ) de uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in the study is to determine the knowledge and self-efficacy of Type 2 Diabetes Mellitus patients on diabetic foot. Methods: The study was conducted as a cross-sectional survey study. A total of 150 patients over the age of 18 with a diagnosis of Type 2 Diabetes Mellitus, who applied to the outpatient clinics of Ümraniye Training and Research Hospital, were included. After obtaining the voluntary consent of the participants, interviews were conducted and questionnaires were applied. In addition to the questionnaire containing sociodemographic characteristics and various questions about the disease, the Diabetic Foot Care Self-Efficacy Scale (DFCSES), Diabetic Foot Knowledge Scale (DFKS), and Foot Care Behavior Scale (FCBS) were also administered to the patients. The obtained data were interpreted with appropriate statistical methods.