Tip 2 diyabetes mellitus hastalarının birinci derece yakınlarında osteoprotegerin, osteokalsin, osteopontin düzeyleri ve speckle tracking ekokardiyografi ile subklinik miyokardiyal disfonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of osteoprotegerin, osteocalcin, osteopontin levels and speckle tracking echocardiography of subclinic myocardial dysfunction in the first degree relatives of patients with TYPE 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 762642
  2. Yazar: GÖKÇE EĞLENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖNDER PAMUK, UZMAN YUSUF ÜZÜM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve amaç: Diyabetes Mellitus (DM) dünyada görülme sıklığı giderek artan güçlü bir genetik yatkınlığa sahip önemli bir sağlık problemidir. Diyabete bağlı bir komplikasyon olarak koroner kalp hastalığı ve diğer aterosklerotik vasküler hastalıklar görülebilmektedir. İleriki yıllarda artan DM tanılı hastalarla birlikte koroner arter hastalığı görülme sıklığı ve buna bağlı ölüm oranının da oldukça artması beklenmektedir. Bu çalışmada T2DM hastalarının birinci derece yakınlarında speckle tracking ekokardiyografi ile miyokardiyal disfonksiyon gözden geçirilecek ve birinci derece yakınlarında T2DM olmayan sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılacaktır. Ayrıca daha önce diyabetik hastalarda kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkisi gösterilen osteoprotegerin, osteokalsin ve osteopontin serum düzeylerinin T2DM hastalarının birinci derece sağlıklı yakınlarında, kontrol grubuna göre düzeyleri karşılaştırılacak ve olası subklinik miyokard disfonksiyonu ile ilişkisinin varlığı araştırılacaktır. Gereç ve yöntem: İ.K.Ç.Ü Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran, birinci derece yakınında T2DM tanısı olan ve olmayan, gerekli testlerin yapılmasına onay veren bireylerden ilk başvuru anında kan biyokimya testleri (açlık glukozu, hba1c, LDL ve diğer genel tetkikler) istendi. Türkiye Endokrin Metabolizma Derneği (TEMD) 2020 kılavuzuna göre diyabet tanısı bozulmuş açlık glukozu ve bozulmuş glukoz tolerası saptanmayan hastalar çalışmaya dahil edildi ve aynı randevuda boy ve kilo ölçümü yapılarak BMI hesaplandı ve bel çevresi ölçüldü. Bu bireylere sonraki randevuda kanda osteoprotegerin, osteokalsin ve osteopontin düzeyleri ölçümü yapıldı ve rutin hasta bakımını aksatmayacak şekilde mesai saatleri dışında speckle tracking ekokardiyografi taramaları tek bir kardiyoloji uzman hekimi tarafından yapıldı. Bulgular: Çalışma kapsamında değerlendirmeye 80 kişi çalışma ve 80 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 160 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların %28,7'ini (46 kişi) erkek, %71,2'sini de (114 kişi) kadın bireyler oluşturmaktadır. Çalışmamızda ortalama yaşın 37,9 olduğu belirlenirken en düşük yaşın 24, en yüksek yaşın ise 64 olduğu belirlenmiştir. Çalışma gruplarına göre cinsiyet, yaş, boy, kilo, BMİ ve bel çevresi ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Diabetes Mellitus (DM) is an important health problem with a strong genetic predisposition, the prevalence of which is increasing in the world. Coronary heart disease and other atherosclerotic vascular diseases can be seen as a complication of diabetes. In the coming years, it is expected that the incidence of coronary artery disease and the associated mortality rate will increase considerably with the increasing number of patients with DM diagnosis. In this study, myocardial dysfunction by speckle tracking echocardiography in first-degree relatives of T2DM patients will be reviewed and compared with a healthy control group without T2DM in first-degree relatives. In addition, serum levels of osteoprotegerin, osteocalsin and osteopontin, which were previously shown to be associated with cardiovascular diseases in diabetic patients, will be compared in first-degree healthy relatives of T2DM patients compared to the control group, and the existence of a possible relationship with possible subclinical myocardial dysfunction will be investigated. Materials and Methods: Blood biochemistry tests (fasting glucose, Hba1c, LDL and other general tests) were requested from individuals who applied to İ.K.Ç.Ü Atatürk Training and Research Hospital General Internal Medicine Polyclinic, whose first-degree relatives had type 2 diabetes or not, and who approved the necessary tests.The patients for whom diabetes mellitus, impaired fasting glucose and impaired glucose tolerance have not been detected according to the Guideline 2020 of the Turkish Endocrine Metabolism Society (TEMD),were included in the study, and these individual's height and weight were measured at the same appointment, their BMIs were calculated, and their waist circumferences were measured. Osteoprotegerin, osteocalcin and osteopontin levels were measured in the blood biochemistry of these individuals at their next appointments, and speckle tracking echocardiography scans were performed by a single cardiology specialist out of working hours, so as not to disrupt routine patient care. Results: Within the scope of the study, a total of 160 participants, 80 of whom were in the study group and 80 in the control group, were included in the evaluation. 28.7% (46 people) of the participants are men and 71.2% (114 people) are women. In our study, while the mean age was determined as 37.9, the lowest age was 24 and the highest age was 64. There were no statistically significant differences between the mean of gender, age, height, weight, BMI and waist circumference according to the study groups (p>0.05).