Healthcare waste management in Istanbul: Improving decision making
İstanbul'da tıbbi atıkların yönetimi: Karar vermeyi iyileştirme
  1. Tez No: 740858
  2. Yazar: NESLİ AYDIN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. JOHN R BARTON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımı, AB mevzuatına uyumu gerektirir. Tıbbi atıklar, bu katılım sürecinden etkilenecek olan bir atık türüdür. Halihazırda Türkiye'de, özellikle büyük illerde (İstanbul gibi), yetkililer üzerinde, tıbbi atık yönetiminde sürdürülebilir bir yaklaşım geliştirmeleri ve sürdürülebilir toplumu hedefleyen stratejileri bununla entegre etmeleri için artan bir baskı bulunmaktadır. Bu kapsamda, bu araştırmanın amacı, İstanbul'da gelecekteki tıbbi atık işleme sistemlerinin seçimini ve planlanmasını destekleyecek bir çerçeve geliştirmektir. Bu çalışmada, İstanbul'da 2040 yılına kadar üretilecek tıbbi atıkların miktarını tahmin etmek için bir dinamik sistem modeli geliştirilmiş ve veri boşlukları nedeniyle yapılan varsayımların modelin çıktıları üzerinde önemli bir etkisinin olup olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma, sağlık kurumlarının tedavi türleri (akut veya kronik), hastaların hastanede kalma türleri (yatılı ve ayakta hasta sayıları) ve atık üretim profilleri (örn. anatomik, genotoksik, kesici uçlar vb.) hakkında daha hassas verilere ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir. Model ayrıca, kontrollü yakılan (insinerasyon) tıbbi atıkların önemli bir bölümünün (%77) prensipte alternatif teknolojilerle işlenebileceği ile birlikte etkin atık ayrıştırma uygulamasının tıbbi atık miktarlarını azaltmada (10.000 ton/yıla kadar) yüksek bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur. Modelden üretilen veriler, çeşitli kriterler belirlenerek, ölçülerek ve kilit paydaşlar açısından göreceli önemleri sıralanarak, dört senaryo kapsamında bir anket aracılığıyla Çok Kriterli Karar Analizi (MCDA) kapsamında kullanılmıştır. Alternatif işlemeye uygun tıbbi atıkların (HCW SAT) işlenmesi ve daha sonra enerji geri kazanımı ile düzenli depolamayla bertarafı için otoklav/hidroklav teknolojisi seçeneğinin optimum bir seçenek olma potansiyeline sahip olduğu ve etkili bir tıbbi atık ayrıştırma planı ile birlikte bu alternatif işleme yöntemlerine İstanbul'daki yetkililer tarafından daha fazla önem verilmesi gerektiği görülmüştür. Bu projede kullanılan yöntem, İstanbul'daki karar vericilerin karar problemine ilişkin daha iyi bir algı kazanmalarını sağlamak olan projenin temel amacından hareketle geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's accession to European Union requires compliance with the EU legislation. Healthcare waste is one waste stream which will be affected by this accession. Currently, in Turkey, especially in large provinces (such as Istanbul) there is an increasing pressure on the government authorities to develop a sustainable approach to healthcare waste management and integrate strategies aiming at pursuing sustainable society. In this respect, the purpose of this research was to develop a framework to support selection and planning of the future healthcare waste treatment systems in Istanbul. In this study, an Istanbul-scale system dynamics model was developed to estimate future healthcare waste generation to 2040 and it was identified whether any of the assumptions made, because of the data gaps, have any significant influence on the outcomes of the model. The study found that more precise data are required on treatment types (acute or chronic), patient episodes (inpatient and outpatient figures in an age spectrum) and waste generation profiles (e.g. anatomic, genotoxic, sharps, etc.) of healthcare institutions. The model also determined a high potential in decreasing healthcare waste amounts (up to 10,000tpa) through implementing effective segregation along with a significant proportion of the healthcare waste (77%) which being incinerated could, in principle, be treated through alternative technologies. The data generated by the model was used in the context of Multi-Criteria Decision Analysis (MCDA) by identifying various criteria, measuring them and ranking their relative importance from the point of key stakeholders via a questionnaire within four future scenarios. It was found that autoclave/hydroclave technology option for the treatment of healthcare waste suitable for alternative treatment (HCW SAT) and then their disposal through landfilling with energy recovery has potential to be an optimum option and these alternative treatment methods along with an efficient healthcare waste segregation scheme should be given more attention by the authorities in Istanbul. The methodology used in this project has been developed based on the primary aim of the project which is to enable the decision makers in Istanbul to gain an improved perception of the decision problem.