Uterin fibroidler ve karakteristiklerinin maternal ve fetal sonuçlar üzerine etkisi
Effect of leiomyoma on maternal and fetal outcomes during pregnancy
  1. Tez No: 740857
  2. Yazar: DENİZ OLUKLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TURHAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızda myom boyutu, sayısı, lokalizasyonu ve tipinin obstetrik ve fetal sonuçlar üzerindeki etkilerinin retrospektif olarak elde edilmesi amaçlanmıştır. Materyal – Metod: Ocak 2007-Aralık 2014 tarihleri arasında Ankara Dr Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi perinataloji kliniğinde rutin antenatal takibi sırasında 4 santimetre ve üzeri myom/myomları saptanan, tekil gebeliği olan, ek hastalığı, uterin anomalisi ve fetal malformasyonu olmayan, 24 hafta ve üzeri doğum yapmış 292 gebe alındı. Obstetrik ve fetal sonuçları kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda myom sayısı 1 olanlarda vajinal doğum şekli görülme oranı myom sayısı 2 ve daha fazla olanlardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (2= 6.922; p=0.009). Myom boyutu 10 cm den fazla olanlarda preterm eylem tanısı alanların oranı 4-7 cm ve 7 -10 cm olanlardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (sırasıyla, p= 0.005 ve p= 0.002). Myom boyutu 10 cm den fazla olanlarda prezentasyon anomalisi olanların oranı 4-7 cm (p= 0.008) ve 7-10 cm olanlardan daha yüksektir (p=0.045). 4-7 cm grubunda tranfüzyon ihtiyacı olanların oranı 7-10 cm grubundan ve ˃10 cm grubundan düşüktür (sırasıyla, p= 0.010 ve p= 0.011).Myom yerleşimi serviks ile korpus lokalizasyonlu myomu olanlarda korpus lokalizasyonlu olanlara göre sezeryan ile doğumun daha yüksek sıklıkta olduğunu tespit ettik (p= 0.008).İntramural grubunda vajinal doğum oranı % 40.9, subserozal (p= 0.002) ve kombine (p= 0.004) olup myom tipi gruplarında elde edilen oranlardan daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Kadınların daha ileri yaşlarda gebelik planması,ileri yaşlarda myoma uteri insidansının artması ve son yıllarda sezaryen ile doğum oranlarının artmasıyla gebelik sırasında myoma uteriye sık rastlanmaktadır. Myomların sayısı, boyutu, yerleşimi ve tipine göre gebeliğe etkisi ve obstetrik sonuçları ile ilişkili litaratürde az çalışma olup, çelişkili kanıtlar mevcuttur. Myomu olan olgular gebelik, doğum ve doğum sonrası olası komplikasyonlar yönünden dikkatlice takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determinethe effects of fibroid size, number, location and type on obstetric and fetal outcomes retrospectvely. Materials and Method: 292 patients who delivered at or beyond 24 weeks with singleton pregnancies without co-morbidities,uterine anomalies and fetal malformations and who were detected to have fibroids equal or bigger than 4 cm were included in the study. These patients were examined in Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital in Ankara between January 2007 through December 2014 in the perinatology unit as part of routine antenatal follow-up. Obstetric and fetal outcomes were recorded. Results: Vaginal delivery rate was significantly higher in patients with a single fibroid when compared to patients with 2 or more fibroids (c² = 6.922; p=0.009).Diagnosis of preterm labour was significantly higher in patients with fibroid size larger than 10 cm when compared to patients with fibroid size between 4-7 cm and those between 7-10 cm (p =0.005 and p=0.002, respectively). Presentation anomaly rate was significantly higher in patients with fibroid size bigger than 10 cm when compared to patients with fibroid size between 4 - 7 cm (p=0.008) and those between 7-10 cm (p =0.045).Transfusion rate was lower in the group with fibroid size between 4 - 7 cm when compared to the groups with sizes 7 -10 cm and larger than 10 cm (p=0.010 and p = 0.011, respectively). Cesarean delivery rate was higher in patients with fibroids localized tothe cervix and corpus in comparison to those localized to the corpus (p =0.008). Vaginal delivery rate (40.9%) was higher in patients with intramural fibroids when compared to subserous (p=0.002) and combined (p=0.004) fibroids. Conclusion: The prevalence of fibroids during pregnancy is increasing due to women planning pregnancy later in older ages, the increasing incidence of fibroids with age and rise of cesarean delivery rates in recent years. There are few studies and conflicting reports on the impact of the number, size, location and type of fibroids on obstetric outcomes. Patients with fibroids should be placed on close surveillance for possible complications during pregnancy, delivery and postpartum.