Ortaokul öğretmenlerinin pandemi sürecinde örgütsel stres düzeyleri ve örgütsel aidiyetlerinin incelenmesi
Examination of organizational stress levels and organizational beginnings of secondary school teachers in the pandemic process
- Tez No: 740863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA MELİKE ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğretmenlerinin pandemi sürecinde oluşan örgütsel stres ve örgütsel aidiyet düzeylerini belirlemek; örgütsel stres ve örgütsel aidiyet düzeyleri arasındaki ilişkiyi göstermek ve gelecek yıllarda olası olumsuz koşulların etkisiyle oluşacak veya dönüşecek eğitim öğretim dönemlerine bir ışık sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin örgütsel stres algılarını ve mesleki aidiyet duygularını değerlendirme amaçladığı bir nicel araştırma metodu olan tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırma 2020-2021 ve 2021-2022 eğitim öğretim yıllarını geçirmiş ve geçirmekte olan İstanbul ilinde bulunan ortaokul öğretmenleri kapsamaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 387 öğretmene Google form üzerinden hazırlanan bilgi formu gönderilmiş ve geri dönüş sağlanmıştır. Araştırmadaki veriler; Kişisel bilgiler, Örgütsel Stres ölçeği ve Mesleki Aidiyet ölçeğinden elde edilmiştir. Elde edilen verilerin gereken analiz koşullarını sağlaması üzerine çeşitli analizler yapılmıştır. Demografik dağılım verilerinden sonra örgütsel stres algısına yönelik dağılım, mesleki aidiyet algısına yönelik dağılım, ölçek puanının betimsel istatistikleri, korelasyon analizi, regresyon analizi ve farklılık gösterme analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre örgütsel stresin mesleki aidiyeti olumlu yönde etkiledi ve mesleki aidiyet değişiminde örgütsel stresin varlığının olduğu, iş ortamının yapıcı ve pozitif olmasının mesleki aidiyeti arttırdığı, işyerinin insan merkezli olması mesleki aidiyeti olumlu yönde etkilediği ve yapılan işin uzmanlık gerektirmesinin mesleki aidiyeti olumsuz yönde etkilediği sonuçları çıkmıştır. Ayrıca mesleki aidiyet değişiminin %38'i örgütsel alt boyutları tarafından açıklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine the organizational stress and organizational belonging levels of secondary school teachers during the pandemic process; It aims to show the relationship between organizational stress and organizational belonging levels and to shed light on the educational periods that will be formed or transformed by the impact of possible negative conditions in the coming years. The survey model, which is a quantitative research method that aims to evaluate the organizational stress perceptions and professional belonging feelings of permanent, contracted and paid teachers, was used in the research. This research includes secondary school teachers in the province of Istanbul, who have spent the 2020-2021 and 2021-2022 academic years. As a data collection tool in the research, an information form prepared via Google form was sent to 387 teachers and feedback was provided. The data in the research; Personal information was obtained from the Organizational Stress Scale and the Professional Belonging Scale. Various analyzes were made after the obtained data met the necessary analysis conditions. After the demographic distribution data, distribution for the perception of organizational stress, distribution for the perception of professional belonging, descriptive statistics of the scale score, correlation analysis, regression analysis and differentiation analyze were performed. According to the results of the research, it was concluded that organizational stress positively affected the professional belonging, and the existence of organizational stress in the change of professional belonging, the positive and constructive work environment increased the professional belonging, the human-centered nature of the workplace positively affected the professional belonging, and the profession's requirement for expertise affected the professional belonging negatively. In addition, it was determined that 38% of the change in professional belonging was explained by organizational sub-dimensions.