Akdağ (Burdur) yöresi orman yetişme ortamı sınıflandırması
The classification on forest site in Akdağ (Burdur) district
  1. Tez No: 740916
  2. Yazar: OĞUZHAN ERFİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVENÇ NEGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Akdağ (Burdur) Yöresinin odunsu vejetasyon dağılımı ile yetişme ortamı özelliklerini tespit ederek orman yetişme ortamı sınıflandırması ortaya koyulmuştur. Arazi çalışmalarında 85 örnek alanda 65 odunsu bitki türü tespit edilmiştir. Bu türlerden %5 frekans değerini geçen (56 farklı tür) türler ve çevresel değişkenler elde edilerek vejetasyon sınıflandırması yapılmıştır. Vejetasyon sınıflandırması aşamasında kümeleme ve iki yönlü gösterge analiz yöntemleri kullanılmıştır. En iyi ayrım kümeleme analizinin Jaccard- Ward's metoduna göre uygulanan 5'li grup ayrımında (Kgrup5j) çoklu permütasyon analizi (MRPP) sonucunda elde edilmiş ve buna göre bitki toplumları dağılım haritası oluşturulmuştur. Ayrıca nitelikler arası ilişki analizi uygulanarak pozitif ve negatif gösterge türleri tespit edilmiştir. Kgrup5j ayrımı ile çevresel değişkenler arasında gerçekleştirilen Spearman korelasyon analizi sonucunda yükselti, sıcaklık indeksi ve solar radyasyon indeksi değişkenlerinin pozitif yönde, anakaya, BİO1 ve BİO15 değişkenlerinin ise negatif yönde ilişki gösterdiği belirlenmiştir. Korelasyon analizi ile elde edilen ilişkilerin ordinasyon yöntemleri ile yorumlanabilmesi için uygulanan CCA analizinde benzer sonuçlar elde edilmiştir. CCA analizine göre yükseltinin bitki dağılımları ve vejetasyon grupları ayrımında pozitif, BİO1 ve BİO15 değişkenlerinin ise negatif yönde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın, ormancılık üzerine gerçekleştirilmesi planlanan uygulama ve bilimsel çalışmalara faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this present study, woody vegetation distribution and site factors of Akdağ (Burdur) Region were determined and forest habitat classification was carried out. In the field studies, 65 woody plant species were determined in 85 sample areas. Species with a frequency value exceeding 5% (56 plant species) and environmental variables of these species were obtained and vegetation classification was made. Cluster analysis and two-way indicator analysis methods were used in vegetation classification. The optimal group separation was determined in 5-group separation applied to Jaccard-Ward's method of cluster analysis using multi-response permutation procedures (MRPP), and a distribution map of plant communities was created according to this separation. Also, positive, and negative indicator species were determined by applying interspecific correlation analysis. As a result of the Spearman correlation analysis performed between the Kgroup5j separation and the environmental variables, it was determined that the elevation, heat index, and solar radiation index variables had a positive, the bedrock, BİO1, and BİO15 variables had negative relationship. Similar results were obtained with the correlation analysis in the Canonical Concordance Analysis (CCA), which was applied to interpret the relations with the ordination methods. According to the CCA, it was determined that in separation of plant distributions and vegetation groups the elevation had positive, while the BİO1 and BİO12 variables had negative relationships. It is thought that the the study will be beneficial for the applications and scientific studies planned to be carried out on forestry.