The structuring and institutionalizing of discourses on climate change and security in the United Nations Security Council
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde iklim değişikliği ve güvenlik söylemlerinin yapılanması ve kurumsallaşması
  1. Tez No: 740922
  2. Yazar: BENGÜ ÇELENK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ H. EMRAH KARAOĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu tez, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2007-2021 yılları arasında iklim değişikliği ve güvenlik söylemlerini nasıl yapılandırdığını ve uygulamalarında nasıl kurumsallaştırdığını anlamayı amaçlamaktadır Bu bağlamda, BM Güvenlik Konseyi'nin bu söylemleri nasıl yapılandırdığını ve kurumsallaştırdığını değerlendirmek için Maarten Hajer'in tartışmacı söylem analizi kullanılmıştır. Ayrıca, Hajer'in analizini güçlendirmek ve iklim değişikliği-güvenlik söylemlerini daha anlamlı kılmak için bu çalışmada oluşturulan çok düzeyli bir güvenlik çerçevesi hem söylem yapılandırma hem de söylem kurumsallaştırma süreçlerine dahil edilmiştir. Analitik literatür incelemesine dayanan çok seviyeli güvenlik çerçevesi, iklim güvenliği, insan güvenliği, ulusal güvenlik ve uluslararası güvenlik arasında nedensel zincirler kurarak iklim değişiklşiği ve güvenlik literatürüne kapsamlı bir bakşış açısı sunar. Bu araştırmada, Konsey'de iklim değişikliği ve güvenlik söylemlerinin yapılandırılma sürecinin henüz gelişme aşamasında olduğu anlaşılmıştır. Çok düzeyli bir güvenlik çerçevesi bağlamında, iklim değişikliğinin uluslararası bir güvenlik sorunu olarak ele alınıp alınmadığına ilişkin söylemlerin henüz yapılandırılmadığı gözlemlenmiştir. Ancak iklim değişikliğinin, iklim güvenliği, insan güvenliği ve ulusal güvenlik arasında nedensellik bağı kurularak bir güvenlik sorunu olarak yapılandırıldığı gözlemlenmiştir. İkinci bölüm, Konsey'de iklim değişikliği ve güvenlik söylemlerinin uygulamalarda kurumsallaşıp kurumsallaşmadığına odaklanmaktadır. Bulgular, BMGK'nın iklim değişikliği ve güvenlik konusunda kısmen kurumsallaşmış söylemlere sahip olduğunu gösteriyor. İlgili çıktıların sıklığı ve iklim değişikliğini ve Konsey ilişkisini savunan üye sayısındaki artışa rağmen, Konsey'de iklim değişikliği ve güvenlik söylemlerinin Rusya Federasyonu'nun söylemleri doğrultusunda kurumsallaştığı tespit edilmiştir. Çok düzeyli güvenlik analizi bağlamında, iklim değişikliğinin sadece insan güvenliği ile ulusal güvenlik arasında nedensellik bağları kurularak bir güvenlik sorunu olarak kurumsallaştırıldığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla bulgular, iklim değişikliği ve güvenlik konusundaki söylemlerin Konsey'de kısmen kurumsallaştığını göstermektedir. Tezin başında da sorunsallaştırılan BMGK'nın gerçekçi güvenlik temelli doğasının küresel güvenlik düzeyinde değişip değişmediği sorusunun yanıtı, henüz değişmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand how the United Nations Security Council (UNSC) structured climate change and security discourses and institutionalized them in its practices between 2007-2021. In this regard, Maarten Hajer's argumentative discourse analysis has been employed to assess how the UNSC structured and institutionalized these discourses. The study additionally formed a multilevel security framework to employ over both the processes of discourse structuring and institutionalizing in order to strengthen Hajer's analysis and make the discourses on climate change and security more meaningful. Based on the analytical literature review, the multilevel security framework establishes causal chains among climate security, human security, national security, and international security. This research understands the UNSC's process of structuring discourses on climate change and security to still be in the developmental phase. In the context of a multilevel security framework, the discourses on whether the discourses on climate change as an international security issue or not were observed to have not been structured yet. However, climate change was observed to have been structured as a security problem by establishing causal links between climate security, human security, and national security. The second part focuses on whether or not the UNSC has institutionalized climate change and security discourses in its practices. The findings show the UNSC to have partially institutionalized discourses on climate change and security. Despite the increase in the frequency of the relevant outputs and the number of members defending climate change and the UNSC's relationship with it, the UNSC was found to have institutionalized the discourses on climate change and security in line with the discourses of the Russian Federation. In the context of the multilevel security framework, climate change was found to have been institutionalized as a security problem by establishing causal links between human security and national security. The answer to the question at the beginning of the thesis of whether the realist security-based nature of the UNSC as problematized has changed with regard to the level of global security is that it has not changed yet.