Yeni çift dalga boylu düşük enerjili lazerin kanin distalizasyon hızına olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of NEW DUAL wavelength LOW energy laser on canine distalization rate
- Tez No: 740943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AKBULUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; yeni çift dalga boylu düşük enerjili lazerin kanin distalizasyon hızına olan etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 23 kişi dahil edildi. Sağ ve sol 1.premolar dişler tedavi başında çekildi. 23 kişi iki gruba ayrıldı. 12 kişilik deney grubunda, kanin distalizasyonu esnasında yeni çift dalga boylu düşük enerjili lazer uygulanırken 11 kişilik kontrol grubunda lazer uygulanmadan kanin distalize edildi. 2 hafta sonra, 1 ay sonra ve 2 ay sonra hastalardan alınan ölçülerden dijital modeller elde edildi. Bu dönemlerdeki kanin distalizasyon miktarı, kanin rotasyon miktarı ve molar ankraj kaybı 3 boyutlu program üzerinde ölçüldü. Hastalardan distalizasyonun 0., 1., 7.ve 14.günlerinde DOS (dişeti oluğu sıvısı) toplandı. Toplanan DOS örneklerinden ELISA yöntemiyle RANKL, OPG ve MMP9 seviyeleri ölçüldü. Ölçüm miktarları ve biyokimya bulguları iki yönlü varyans analizi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Kanin distalizasyon miktarı, kanin rotasyon miktarı ve molar ankraj kaybı açısından lazer ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Lazer grubundaki MMP9 seviyeleri 0-1.günler ve 7-14.günler arasında kontrol grubuna göre daha fazla azalmıştır. RANKL miktarı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. OPG seviyeleri lazer grubunda 7-14.günler arasında kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha fazla artmıştır. Sonuç: Yeni çift dalga boylu düşük enerjili lazerin kanin distalizasyon hızını arttırmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study; To evaluate the effect of a new dual-wavelength low-energy laser on the distalization rate of the canine. Materials and Methods: 23 people were included in the study. Right and left first premolar teeth were extracted at the beginning of the treatment. 23 people were divided into two groups. In the experimental group of 12 people, a new dual wavelength low-energy laser was applied during the distalization of the canine, while in the control group of 11 people, the canine was distalized without applying the laser. After 2 weeks, 1 month, and 2 months later, digital models were obtained from the measurements taken from the patients. The amount of canine distalization, canine rotation amount and molar anchorage loss during these periods were measured on the 3D program. DOS (gingival groove fluid) was collected from the patients on the 0th, 1st, 7th and 14th days of distalization. RANKL, OPG and MMP9 levels were measured from the collected DOS samples by ELISA method. Measurement amounts and biochemistry findings were statistically evaluated with two-way analysis of variance. Results: There was no statistically significant difference between the laser and control groups in terms of canine distalization amount, canine rotation amount and molar anchor loss. MMP9 levels in the laser group decreased more than the control group between days 0-1 and days 7-14. There was no statistically significant difference between the groups in terms of RANKL amount. OPG levels increased significantly more in the laser group between the 7th and 14th days compared to the control group. Conclusion: The new dual-wavelenght low-energy laser did not appear to increase the distalization rate of the canine.