Kan etanol düzeyi ile etil glukuronid ve etil sülfat düzeylerinin konsantrasyon ve zamana bağlı ilişkisinin tavşan modelinde incelenmesi
Investigation of the concentration and time relationship of blood ethanol level and ethyl glucuronide and, ethyl sulfate levels in rabbit model
  1. Tez No: 740953
  2. Yazar: MELİKŞAH RAŞİT DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL HAKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Etil alkol, dünyada kötüye kullanımına en sık rastlanan maddelerden birisidir. Alkollü içkilerin tüketimi sonucunda, pek çok hastalığın yanı sıra trafik kazası, iş kazası, şiddet, cinayet ve intihar gibi birçok yaralanma veya ölümle sonuçlanan adli olay meydana gelmektedir. Vücutta etil alkolün hızlı bir şekilde elimine edilmesi nedeniyle her adli olayda kan alkol düzeyi tayini yapılabilmesi mümkün olamamaktadır. Bu nedenle son yıllarda başta EtG ve EtS olmak üzere etil alkolün kanda ve idrarda daha uzun süre tespit edilebilen metabolitleri üzerine pek çok çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda, farklı dozlarda etil alkol alımının ardından kan etil alkol ile serum EtG-EtS düzeyleri arasındaki ilişkinin ve metabolit düzeylerinden etil alkol düzeyinin tahmin edilebilirliğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, 6'şar deney hayvanından (Yeni Zelanda türü, erkek, tavşan) oluşan 4 deney hayvanı grubuna; 0.5 gr/kg, 1.0 gr/kg, 2.0 gr/kg ve 4.0 gr/kg dozlarında etil alkol uygulanmış ve 24 saatlik süre içerisinde 1., 2., 3., 4., 6., 12., 18. ve 24. saatlerde kan örneği alınmıştır. Alınan örneklerden kan etil alkol düzeyi spektrofotometrik yöntemle, serum EtG ve EtS düzeyleri LC-MS/MS cihazıyla ölçülmüştür. Etil alkol düzeylerinin 1. ve 2. saatler arasında (median 1.0) en yüksek değerine ulaştığı tespit edilmiştir. Serum EtG ve EtS düzeylerinin 1. ve 4. saatler arasında en yüksek değerine ulaştığı ve kan etil alkol düzeyi sıfırlandıktan saatler sonra dahi tespit edilebilir düzeylerde kaldıkları tespit edilmiştir. EtG ve EtS düzeyleri ile 1. saat kan etil alkol düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmış, farklı saatlerdeki EtG ve EtS düzeylerinin 1. saat kan etil alkol düzeyinin tespitinde kullanılabileceği anlaşılmıştır. Çalışmamızdaki koşulların insanlar üzerinde yapılacak çalışmalara uyarlanması halinde etil alkol ve metabolitleri arasındaki kinetiğin tam olarak ortaya koyulabileceği ve metabolit düzeylerinin kan etil alkol düzeyini tespit etmekte kullanılabilmesinin mümkün olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethyl alcohol is one of the most abused substances in the world. Consumption of alcoholic beverages can be attributed to many diseases and forensic events that result in many injuries or deaths such as traffic accidents, work accidents, violence, homicide, and suicides. Due to the rapid elimination of ethyl alcohol in the body, it is not possible to determine the blood alcohol level in every forensic case. For this reason, in recent years, many studies have been carried out on metabolites of ethyl alcohol, especially EtG and EtS, which can be detected for a longer time in blood and urine. In our study, the aim was to show the relationship between blood ethyl alcohol, and serum EtG-EtS levels and the predictability of ethyl alcohol level from metabolite levels after taking different doses of ethyl alcohol. In our study, ethyl alcohol was given to 4 experimental animal groups, each consisting of six animals (New Zealand type, male, rabbit); in doses of 0.5 gr/kg, 1.0 gr/kg, 2.0 gr/kg, and 4.0 gr/kg and in the following 24 hours blood samples were taken in 1st, 2nd, 3rd, 4th, 6th, 12th, 18th, and 24th hours. Blood ethyl alcohol levels were measured by spectrophotometric method and serum EtG and EtS levels were measured with LC-MS/MS device from the samples taken. It was determined that ethyl alcohol levels reached the highest value between the 1st and 2nd hours (median 1.0). Serum EtG and EtS levels reached their highest values between the 1st and 4th hours and remained at detectable levels even hours after the blood ethyl alcohol levels were below the limit of detection. It was determined that there was a significant relationship between EtG and EtS levels and 1st hour blood ethyl alcohol levels, and it was understood that EtG and EtS levels at different hours could be used to determine the 1st hour blood ethyl alcohol level. It has been concluded that if the conditions in our study are adapted to the studies to be conducted on humans, the kinetics between ethyl alcohol and its metabolites could be fully revealed and metabolite levels could be used to detect blood ethyl alcohol levels.