Keratokonuslu hastalarda hibrid kontakt lenslerin klinik performansları ve hasta memnuniyeti
Clinical performance of hybrid contact lenses in patients with keratoconus and satisfaction of the patients
- Tez No: 740954
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN OKUDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmada, HKL kullanan KK hastalarında GK'nin ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi, uygun HKL reçete edilebilmesi için gereken ortalama lens deneme sayısının belirlenmesi ve hastaların keratometri değerleri ile lens ölçülerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kornea ve Kontakt Lens Birimi'nde 2017 ocak ayından beri takipli ve KK nedeniyle HKL reçete edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı ve toplam 68 hastanın 110 gözü çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların hasta kayıtlarından, KÇB tedavisi uygulanıp uygulanmadığı, daha önce lens kullanıp kullanmadığı, kullanıyor ise ne tür lens kullandığı, camla EİDGK, HKL ile GK, keratometri değerleri, reçete edilen HKL'nin temel eğrisi, uygun HKL reçete etmek için kaç kere deneme yapıldığı ve lens markası not edildi. Ayrıca, çalışmaya katılan hastalardan memnuniyet anketini cevaplamaları istendi. Bulgular: Bu çalışmaya 35 (%51,5) kadın ve 33 (%48,5) erkek olmak üzere toplam 68 hastanın 110 gözü [60 sağ göz (%54,5), 50 sol göz (%45,5)] dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen gözler Amsler-Krumeich Sınıflamasına göre evrelendirildi ve en çok Evre 2 KK olduğu görüldü. Hastaların genel yaş ortalaması 27,34 ± 8 yıl olarak bulundu. 110 gözün 65 (%59,1)'ine KÇB uygulandığı ve 14 hastanın (%20,6) daha önce korneal sert lens kullanmış olduğu tespit edildi. Keratometrik K1 parametresinin ortalaması 7,14±0,50 mm, K2 parametresinin ortalaması 6,63±0,49 mm ve Ortalama keratometri 6,89±0,48 mm olarak bulundu. Reçete edilen kontakt lenslerin B.C değerlerinin ortalaması 6,84±0,50 mm olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to evaluate the VA and satisfaction of KC patients using HCL, to determine the mean number of trial lenses required to prescribe appropriate HCL and to compare the keratometry parameters of the patients with parameters of prescribed HCLs. Materials and Methods: The medical records of patients who have been followed up and prescribed HCL due to KC at the Cornea and Contact Lens Unit of Ophthalmology Department of Selcuk University since January 2017 were retrospectively reviewed. 110 eyes of 68 patients were included in the study. The data collected included history of CXL, type of habitual contact lenses before HCLs, BCVA with spectacles, VA with HCL, keratometry parameters, B.C of prescribed HCLs, number of trial lenses to achieve optimal fit and the lens brand. In addition, the patients participating in the study were asked to answer the questionnaire. Results: This study included 110 eyes [60 right eyes (54.5%), 50 left eyes (45.5%)] of 68 patients [35 (51.5%) female and 33 (48.5%) male]. The eyes included in the study were staged according to the Amsler-Krumeich Classification. It was seen that Stage 2 KC was the most common. The mean age of the patients was 27.34 ± 8 years. CXL was performed in 65 (59.1%) of 110 eyes. It was determined that 14 patients (20.6%) had used RGP corneal lenses before. The mean of the keratometric K1 and K2 parameters were 7.14±0.50 mm and 6.63±0.49 mm, respectively. The mean keratometry was 6.89±0.48 mm. The mean B.C values of the prescribed contact lenses were found to be 6.84±0.50 mm.