The production of h.perforatum oil incorporated antibacterial thermoplastic polyurethane (TPU) nanofibre mat
Sarı kantaron yağı dahil edilmiş antibakteriyel termoplastik poliüretan (TPU) nanofiber matların üretimi
- Tez No: 740955
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MÜMİNE EROL TAYGUN, PROF. DR. FATMA SENİHA GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez kapsamında, termoplastik poliüretan (TPU), balık derisi jelatin (FSG) ve H.Perforatum Yağı (H.P.Oil) ilk kez emülsiyon elektrospinning tekniği ile biraraya getirilerek yeni bir yara örtüsü tasarlanmıştır. Üretilen TPU kompozit nanofiber matlarının Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) görüntüleri, Fourier dönüşümü kızılötesi (FTIR) spektroskopisi analizi, Termogravimetrik Analizi (TGA), su temas açısı (WCA) ölçümleri, su buharı geçirgenlik hızları (WVTR'ler), su absorplama kapasiteleri, solüsyon içerisine daldırılmış pH ölçümleri ve antibakteriyel etkinlik testlerini içeren çeşitli karaterizasyonları gerçekleştirildi. Nanolif iskeleleri içerisine H.P.Oil gibi biyoaktif bir component dahil edilmesine rağmen, ortalama fiber çapı yaklaşık 400 – 500 nm dolaylarında doğal hücre dışı matris yapısını taklit etmeye olanak sağlayan kusursuz ve ince fiberler elde edildi. FTIR sonuçları, bileşenler arasındaki etkileşimi ve nanolifler iskelesi içerisinde H.P.Oil'in varlığını doğruladı. Su temas açısı ölçümüne göre, H.P.Oil ilavesinin, yara örtüsü yüzey hidrofobikliğini sayesinde protein adsorpsiyonuna katkıda bulunacağı ve yara iyileşmesini destekleyeceği tahmin edildi. TPU nanofiber matların emiciliği ve su buharı iletme performansı, orta ila yüksek eksüdalı yaralar için kullanılan Versiva® XC®'nin literatür değerleriyle karşılaştırılabilir seviyelerde olduğu raporlandı. H.P.Oil ilavesi, matların çözeltiye batırılmış pH değerlerinin, proteinaz ve hücresel aktiviteler için optimum olduğu bilinen hafif asidik seviyelere düşürdü. H.P.Oil'in TPU nanofiber yapı iskelelerine dahil edilmesi, hem S.Aeurus hem de E.Coli bakterilerine karşı antibakteriyel etkinliği geliştirdi. Sonuç olarak, H.P.Oil ilavesiyle üretilen TPU nanofiber matın, gelecek vaadeden bir aday yara örtüsü adayı olabileceği bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the content of this thesis, a novel wound dressing was engineered by combining thermoplastic polyurethane (TPU), fish skin gelatin (FSG) and H.Perforatum Oil (H.P.Oil) via the emulsion electrospinning technique. Scanning Electron Microscopy (SEM), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), Thermogravimetric Analysis (TGA), water contact angle (WCA), water vapour transmission rates (WVTRs) and the fluding handling capacities and solution immersed pH measurements were performed on the obtained TPU mats. In addition incorporation of a bioactive component, like H.P.Oil, into the nanofibre scaffolds, defectless and thin fibres were obtained with roughly 400-500 nm of average fibre diameters, which are suitable to mimic the native Extracellular Matrix (ECM) with these diameters. FTIR results confirmed the interaction between the components and the presence of H.P.Oil within nanofibres. According to WCA measurement, H.P.Oil addition was predicted to contribute to protein adsorption and promote wound healing thanks to increasing surface hydrophobicity on the dressing. The absorbing the exudate and transmitting water vapour performance of the TPU nanofiber mats' were as much as literature data of Versiva® XC® used for moderate to high exudating wounds. H.P.Oil addition decreased the solution immersed pH of the mats to slightly acidic levels, which is optimum for proteinase and cellular activities. The inclusion of H.P.Oil into TPU nanofibre scaffolds promoted antibacterial efficiency against both S.Aeurus and E.Coli bacteria. In conclusion, the produced H.P.Oil encapsulated TPU nanofibre mats indicate a promising dressing candidate for wound dressing application.