Hiperemezis gravidarum tanısı alan 10-14 haftalık gebelerde maternal serum papp-a ve hcg seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of maternal serum papp-a and hcg levels at 10-14 weeks of gestation diagnosed with hyperemesis gravidarum
- Tez No: 740972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BİRTAN BORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmamızdaki amacımız hiperemezis gravidarum ile ilk trimester maternal serum PAPP-A ve hCG arasındaki ilişkiyi saptamak. Bu çalışma vaka-kontrol çalışması olarak planlandı. Çalışma grubu, Ocak 2010-Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hiperemezis gravidarum tanısı alan 10-14 haftalık 54 gebeden oluşmaktayken, kontrol grubu ise normal gebelik takibi için polikliniğe başvuran, herhangi bir şikayeti olmayan 10-14 haftalık 54 gebeden oluşmaktadır. Hemoglobin, Hct, TSH, fT3, fT4, AST, ALT, PAPP-A, hCG değerleri, yaşları ve kan grupları retrospektif olarak dosyalardan taranıp karşılaştırıldı. Çalışma grubundaki gebelerin kontrol grubu ile kıyaslandığında daha yüksek medyan hCG MOM değerlerine sahip olduğu gözlendi. Kontrol grubunda hCG ortalaması 1,10±0,569 iken çalışma grubunda 1,55±1,140 idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between hyperemesis gravidarum and maternal serum PAPP-A and hCG levels. This study was designed as a case-control study. 54 pregnant women in 10-12 weeks of gestation age, who applied to Istanbul Education and Research Hospital between 2010 January and 2012 October, are in the hyperemesis gravidarum group. 54 pregnant women in 10-14 weeks of gestation age, who applied to hospital for routine control with no complain, are in the control group. Their Hemoglobin, Hct, TSH, fT3, fT4, AST, ALT, PAPP-A, hCG levels, blood groups and ages of the patients were retrospectively compared by scanning the files of the patients. We have observed that the hyperemesis gravidarum group has more high levels of median hCGMOM levels as compared with the control group. In the control group, the average of hCG is 1,10±0,569, wheras in the hyperemesis group, the average of hCG is 1,55±1,140. We have found the relationship as significant statistically. As similar to that, there is a statistically significant relationship between that PAPP-A levels are higherin the hyperemesis group. In the control group the median PAPP-A MOM levels average is 1,36±0,887, whereas in the hyperemesis group the median levels average is 1,00±0,611.