Yiyecek içecek işletmelerinde çalışanların stres ve işkoliklik düzeylerinin iş performanslarına etkisi
The effect of stress and workaholic levels of employees on work performance in food beverage businesses
  1. Tez No: 740982
  2. Yazar: ESRA AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN CANKÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma ile yiyecek- içecek işletmesi çalışanlarının işkoliklik ve stres düzeylerinin iş performansı arasındaki ilişki incelenmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Eskişehir ilinde faaliyet gösteren yiyecek içecek işletmesi çalışanları üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Uygulama aşamasında veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi ile 410 çalışana ulaşılmıştır. Elde edilen veriler yapısal eşitlik modellemesi aracılığıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İşkoliklik alt boyutu olan aşırı çalışma iş stresini etkilerken iş performansını etkilememektedir. Bununla beraber işkoliklik alt boyut olan kompulsif (takıntılı) çalışmanın hem iş stresini hemde iş performansını etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between workaholic and stress levels of food and beverage employees and their job performance. For this purpose, a research was conducted on the employees of the food and beverage business operating in Eskişehir. Questionnaire technique was used as the data collection method in the application phase. With the convenience sampling method, 410 employees were reached. The obtained data were tried to be explained through structural equation modeling. While overwork, which is the sub-dimension of workaholism, affects job stress, it does not affect job performance. However, compulsive (obsessive) work, which is the sub-dimension of workaholism, seems to affect both work stress and work performance.