Özel eğitim öğretmenlerinin problemli davranışları azaltmada izledikleri süreçlerin, görüşlerinin ve önerilerinin incelenmesi
Study of the processes, views and suggestions that special education teachers use for reducing problem behaviours
- Tez No: 740992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜLTEKİN SEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim öğretmenlerinin problem davranışları azaltmaya yönelik izledikleri süreçlerin (problem davranışı tanımlama, davranış değiştirme planı hazırlama, davranışları azaltmada kullandıkları işlem süreçleri), görüşlerinin ve önerilerinin neler olduğu ile özel eğitim öğretmenlerinin demografik bilgilerinin problem davranışları azaltmaya yönelik izledikleri süreçler, görüşleri ve önerilerinde anlamlı bir farklılığa yol açıp açmadığını belirlemektir. Araştırma kapsamında İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan 348 özel eğitim öğretmeninden veri toplanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Özel Eğitim Öğretmenlerinin Problem Davranışları Azaltmaya Yönelik İzledikleri Süreçlerin, Görüşlerinin ve Önerilerinin İncelenmesine Yönelik Anket”ve Demografik Bilgi Formu ile toplanmış, frekans analizi ve Ki-kare analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları detaylı olmakla birlikte kısaca şu şekilde özetlenebilir: Özel eğitim öğretmenlerinin problem davranışı tanımlamada en çok tercih ettiği yöntem aile görüşmesi olarak belirlenmiştir. Bu süreçte aile/öğretmen görüşmesi ve doğrudan gözlem yapmanın oldukça pratik olduğu düşünülmektedir ve ders saati dışında planlama yapmanın önemine vurgu yapılmıştır. Öğretmenlere göre davranış değiştirme planı hazırlarken ilk sırayı hedef davranışı tanımlamak almaktadır ve davranış değiştirme sürecinin problem davranışı azaltmada etkili olduğu düşünülmektedir. Öğretmenlere göre problemli davranışların sağaltımına yönelik en çok tercih edilen işlem sürecinin ise görmezden gelme olduğu belirlenmiştir. Uyuşmayan davranışların ayrımlı pekiştirilmesi, diğer davranışların ayrımlı pekiştirilmesi, görmezden gelme ve sönme işlem süreçlerinin problem davranışa müdahale etmede en etkili yöntemler olduğu görüşündedirler. Çalışılan okul türü, mesleki deneyim, eğitim durumu ve uygulamalı davranış analizine yönelik hizmet içi eğitime katılma gibi demografik özelliklerin problem davranışları azaltmaya yönelik izledikleri süreçler, görüşleri ve önerilerinde anlamlı bir farklılığa yol açtığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the processes followed by special education teachers to reduce problem behaviors (defining problem behavior, preparing a behavior change plan, the processes they use to reduce behaviors), their opinions and suggestions and to determine whether demographic information of special education teachers leads to a significant difference in the the processes, opinions and suggestions they follow to reduce problem behaviors. Within the scope of the research, data were collected from 348 special education teachers working in special education schools and rehabilitation centers operating in Istanbul. The data were collected with the“Questionnaire for Examining the Processes, Opinions and Suggestions Followed by Special Education Teachers in Reducing Problem Behaviors”and Demographic Information Form developed by the researcher and analyzed using statistical methods such as frequency analysis and chi- square analysis. Although the research findings are detailed, they can be briefly summarized as follows: The most preferred method of special education teachers in describing problem behavior is the family interview. In this process, it is thought that it is very practical to make family/teacher interviews and direct observation, and the importance of planning outside of class hours is emphasized. According to teachers, while preparing a behavior change plan, defining the target behavior takes the first place and the behavior change process is thought to be effective in reducing the problem behavior. It has been determined that the most preferred treatment process for the treatment of problematic behaviors is ignoring misbehaviour according to teachers. Teachers think that differential reinforcement of incompatible behaviors, differential reinforcement of other behaviors, ignoring and extinction are the most effective methods of intervening in problem behaviors. It was concluded that demographic characteristics such as the type of school they work, professional experience, educational background and participation in in-service training for applied behavior analysis led to a significant difference in the processes, opinions and suggestions they followed to reduce problem behaviors.