Turistik ürün çeşitlendirmesi kapsamında Ege Bölgesinde yer alan Yedi Kiliselerin inanç turizmi potansiyelinin belirlenmesine yönelik bir çalışma
A study on determining the faith tourism potential of Seven Churches in the Aegean Region within the scope of touristic product diversity
  1. Tez No: 741016
  2. Yazar: BURCU IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE KÖMÜRCÜ SARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çağımızda küreselleşme sonucu yaşanan değişim ve gelişmeler turizm sektörünü doğrudan etkilemektedir. Bu gelişmeler kişilerin turizm algısını ve beklentilerini de değiştirmektedir. Bireylerin istek ve beklentilerinin farklılaşması, turizm destinasyonlarını alternatif turizm arayışlarına yönlendirmektedir. Günümüzde turizm bölgelerinin mevcut turizm kaynakları yetersiz kalmaktadır. Destinasyonlar ve turizm işletmeleri turizm kaynaklarını geliştirerek turizm sektöründe rekabet edebilmek ve çağa ayak uydurabilmek için yeni turizm politikaları üretmektedir. Turistik ürün çeşitlendirmesi ise bu kapsamda benimsenen politikalardan bir tanesidir. Turistik ürün çeşitlendirmesi, alternatif turizm çeşitlerini ön plana çıkarmakta ve mevcut turizm ürünlerini farklılaştırarak turistlere sunmaktadır. Turistik ürün çeşitlendirme politikası destinasyonların turizm kaynaklarını farklılaştırmasında en etkili yöntemlerden biridir. Turistik ürün çeşitlerinden olan inanç turizmi tüm dünyada büyük bir turizm hareketliliğine neden olmaktadır. Hem semavi dinler hem de eski inanışlar açısından çok sayıda inanç kaynağı bulunan Türkiye, bu denli farklı kaynağa sahip olmasına rağmen inanç turizminden hak ettiği payı alamamaktadır. Hristiyanlıkta önemli bir yere sahip Yedi Kiliseler, Ege Bölgesi'ndeki inanç turizmi potansiyelinin önemli bir ayağını oluşturmaktadır. Yapılan çalışma kapsamında inanç turizmi potansiyeli yüksek olan Yedi Kiliselerin gelişmesinin önündeki engellerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Buna ek olarak kiliselerin turizmde aktif rol alabilmesi ve turistik ürün olarak kullanılabilmesi için neler yapılması gerektiğini ortaya koymak da çalışmanın bir diğer amacıdır. Bu kapsamda konu hakkında bilgi sahibi olan 28 katılımcı ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular nitel araştırma tekniklerinden içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Veriler analiz edildiğinde elde edilen en önemli bulgular Yedi Kiliselerin çok az ve yetersiz şekilde tanıtımlarının yapıldığı, kiliselere yönelik uluslararası reklamların yapılmadığı, yerel halktaki ve turistlerdeki bilgi eksikliği gibi nedenler ile özellikle yabancı turistlere hitap eden bu yerlerin mevcut turizm potansiyellerinin kullanılmadığı bulgularıdır. Ayrıca elde edilen önemli bir diğer bulgu ise Yedi Kiliselerin tanıtım ve reklamlarının etkili bir şekilde arttırılması, pazarlama problemlerinin çözülmesi ve Yedi Kiliseler özelinde araştırmaların artması Türkiye'ye gelecek yabancı turist sayısını da önemli ölçüde etkileyeceği bulgusudur.
Özet (Çeviri)
Changes and developments as a result of globalization in our age directly affect the tourism sector. These developments also change the tourism perception and expectations of people. The differentiation of the desires and expectations of the individuals directs the tourism destinations to the search for alternative tourism. Today, the existing tourism resources of tourism regions are insufficient. Destinations and tourism businesses develop tourism resources and produce new tourism policies in order to compete in the tourism sector and keep up with the times. Touristic product diversification is one of the policies adopted in this context. Touristic product diversification brings alternative tourism types to the fore and presents them to tourists by differentiating existing tourism products. Touristic product diversification policy is one of the most effective methods for destinations to differentiate their tourism resources. Religious tourism, which is one of the types of touristic products, causes a great tourism mobility all over the world. Turkey, which has many religious sources in terms of both Abrahamic religions and ancient beliefs, cannot get the share it deserves from religious tourism despite having such different resources. The Seven Churches, which have an important place in Christianity, constitute an important pillar of the religious tourism potential in the Aegean Region. Within the scope of the study, it was aimed to determine the obstacles to the development of the Seven Churches, which have a high potential for religious tourism. In addition, another aim of the study is to reveal what needs to be done so that churches can take an active role in tourism and be used as touristic products. In this context, interviews were conducted with 28 participants who were knowledgeable about the subject. The findings were analyzed by content analysis method, one of the qualitative research techniques. When the data is analyzed, the most important findings are the findings that the Seven Churches are promoted very little and insufficiently, international advertisements for churches are not made, and the existing tourism potentials of these places that appeal to foreign tourists are not used due to reasons such as lack of information among local people and tourists. In addition, another important finding is that the promotion and advertisement of the Seven Churches will be increased effectively, the marketing problems will be solved, and the research on the Seven Churches will be increased, which will significantly affect the number of foreign tourists coming to Turkey.