32 gestasyon hafta ve öncesinde doğan prematüre yenidoğanlarda intraventriküler hemoraji risk faktörlerinin retrospektif olarak analiz edilmesi -tek merkez deneyimi
  1. Tez No: 741031
  2. Yazar: GÜLCAN GÜCER HABİP
  3. Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA KURTHAN MERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: 1 Ocak 2019-1 Eylül 2021 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Yenidoğan Yoğun bakım Ünitesi'nde takip edilen 32 gestasyonel hafta ve öncesinde prematüre doğan hastalarda İntraventriküler Hemoraji gelişmesinde rol alan risk faktörlerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Hastaların verileri, hasta dosyalarından ve hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden elde edilmiştir. Çalışmaya alınan tüm preterm bebeklerin gestasyon haftası, doğum ağırlığı, doğum şekli, doğumda canlandırma ve solunum desteği, C/S nedeni, parite durumu, maternal ve fetal risk faktörü varlığı, APGAR skoru, anneye antenatal steroid uygulanması, SGA varlığı, çoğul gebelik, umblikal kord yönetimi, postnatal ilk 72 saatte kan gazı, kan biyokimyası, hipotansiyon varlığı, inotrop desteği, solunum desteği, RDS varlığı, surfaktan uygulama zamanı ve dozu, mekanik ventilasyon süresi, İVH evresi, enfeksiyon varlığı, hastanede yatış süresi ve mortalite durumu ile laboratuvar bulguları retrospektif olarak kayıt altına alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 20.0 paket programı kullanılmıştır. Tüm testlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya 106 preterm hasta dahil edildi. Bu hastalardan 21 tanesinde İVH Evre 1-2, 34 tanesinde İVH Evre 3-4 tespit edildi, 51 tanesinde ise İVH gelişmediği görüldü. Gestasyonel hafta azaldıkça İVH oranının anlamlı olarak arttığı görüldü. Doğum ağırlığı ise İVH Evre 3-4 olanlarda İVH olmayanlara göre anlamlı olarak daha düşük bulundu. Doğum salonu canlandırma uygulanmasının İVH olanlarda olmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü. İVH olan hastalarda doğum salonunda entübe edilen hastaların sayısının entübe edilmeyenlere göre anlamlı olarak daha fazla olduğu saptandı. İVH Evre 3-4 olan hastalarda yatış vücut sıcaklığı ortalamasının İVH olmayan hastalara göre anlamlı olarak daha düşük olduğu bulundu. RDS görülme oranı, İVH olanlarda olmayanlara göre daha fazlaydı. Doğum salonunda surfaktan uygulama oranı İVH Evre 3-4 olanlarda İVH olmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksekti. APGAR skoru İVH gelişen hastalarda gelişmeyen hastalara göre anlamlı olarak daha düşük saptandı. Hemodinamik anlamlı PDA varlığı İVH olan hastalarda anlamlı olarak daha yüksek oranda bulundu. Erken neonatal sepsis oranı İVH olan hastalarda diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek düzeydi. İkinci gün en yüksek laktat düzeyi İVH olanlarda diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek iken üçüncü gün en yüksek laktat düzeyi de İVH Evre 3-4 olanlarda diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksekti. İlk 24 saatte metabolik asidoz atak sayısı İVH Evre 3-4 olanlarda İVH olmayanlara göre daha yüksek, hiponatremi varlığı İVH Evre 3-4 olanlarda İVH Evre 1-2 olanlara göre daha yüksek, hiperkarbi varlığı İVH olanlarda diğer gruplara göre daha yüksek oranda bulundu. İlk 24 saatte inotrop ve bolus SF kullanımı İVH Evre 3-4 olanlarda İVH olmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksek, TDP kullanımı İVH olanlarda diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek, hidrokortizon tedavisi alan hasta oranı İVH Evre 3-4 olanlarda diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek, İVH öncesi ES transfüzyon yapılan hasta oranı İVH Evre 1-2 olanlarda İVH olmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksekti. İlk 24-72 saatte ise metabolik asidoz varlığı İVH olanlarda diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek, hiperkarbi varlığı İVH olanlarda diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek, inotrop ve bolus SF kullanımı İVH olanlarda diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek saptandı. İlk 24 saatteki konvansiyonel MV süresi İVH Evre 3-4 olanlarda İVH olmayanlara göre anlamlı olarak daha uzun bulundu. Yapılan lojistik regresyon analizinde 24-72 saatteki metabolik asidoz varlığının İVH görülme olasılığını 5,23 kat arttırdığı, 24-72 saatteki hiperlaktatemi varlığının İVH görülme olasılığını 4,60 kat arttırdığı, doğum salonu canlandırma uygulamasının İVH görülme olasılığını 3,96 kat arttırdığı, hemodinamik anlamlı PDA varlığının İVH görülme olasılığını 7,95 kat arttırırken Evre 3-4 İVH görülme olasılığını 6,01 kat arttırdığı, 24-72 saatteki TDP kullanımının Evre 3-4 İVH görülme olasılığını 3,49 kat arttırdığı, 24-72 saatteki albümin kullanımının ise Evre 3-4 İVH görülme olasılığını 7,47 kat arttırdığı görüldü. Sonuçlar: Çalışmamızda hastalarda 24-72 saatteki metabolik asidoz varlığı, 24-72 saatteki hiperlaktatemi varlığı, doğum salonu canlandırma uygulamasının İVH gelişimi için bağımsız risk faktörü olabileceği, 24-72 saatteki albümin kullanımının ve 24-72 saatteki TDP kullanımının Evre 3-4 İVH gelişimi için bağımsız risk faktörü olabileceği, hemodinamik anlamlı PDA varlığının ise hem İVH hem de Evre 3-4 İVH gelişimi için bağımsız risk faktörü olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to analyze the risk factors involved in the development of Intraventricular Hemorrhage in patients born prematurely at or before 32 weeks of gestation, followed in the Neonatal Intensive Care Unit of Adana City Training and Research Hospital between January 1, 2019 and September 1, 2021. Material and Methods: The data of the patients were obtained from patient files and hospital information management system. Week of gestation, birth weight, mode of delivery, resuscitation and respiratory support at birth, cause of C/S, parity status, presence of maternal and fetal risk factors, APGAR score, administration of antenatal steroids to the mother, presence of SGA, multiple pregnancy, umbilical in all preterm infants included in the study cord management, blood gas in the first 72 hours postnatally, blood biochemistry, presence of hypotension, inotropic support, respiratory support, presence of RDS, time and dose of surfactant application, duration of mechanical ventilation, IVH stage, presence of infection, hospitalization and mortality status, and laboratory findings was recorded retrospectively. IBM SPSS Statistics Version 20.0 package program was used in the statistical analysis of the data. Statistical significance level was taken as 0.05 in all tests. Results: 106 preterm patients were included in the study. IVH Stage 1-2 was detected in 21 of these patients, IVH Stage 3-4 was detected in 34 of them, and it was observed that IVH did not develop in 51 patients. It was observed that IVH rate increased significantly as the gestational week decreased. Birth weight was found to be significantly lower in those with IVH Stage 3-4 than in those without IVH. It was observed that the application of delivery room resuscitation was significantly higher in patients with IVH than in those without IVH. It was determined that the number of patients who were intubated in the delivery room in patients with IVH was significantly higher than those who were not intubated. It was found that the mean body temperature of hospitalization in patients with IVH Stage 3-4 was significantly lower than in patients without IVH. The incidence of RDS was higher in those with IVH than in those without. Surfactant application rate in the delivery room was significantly higher in IVH Stage 3-4 patients than in non-IVH patients. The APGAR score was found to be significantly lower in patients who developed IVH than in patients who did not. The presence of hemodynamically significant PDA was found to be significantly higher in patients with IVH. The rate of early neonatal sepsis was significantly higher in patients with IVH compared to other groups. While the highest lactate level on the second day was significantly higher in those with IVH compared to the other groups, the highest lactate level on the third day was significantly higher in those with IVH Stage 3-4 compared to the other groups. The number of metabolic acidosis attacks in the first 24 hours was higher in those with IVH Stage 3-4 than in those without IVH, the presence of hyponatremia was higher in those with IVH Stage 3-4 than those with IVH Stage 1-2, and the presence of hypercarbia was found to be higher in those with IVH compared to other groups. The use of inotropic and bolus SF in the first 24 hours was significantly higher in those with IVH Stage 3-4 than in those without IVH, the use of FFP was significantly higher in those with IVH compared to other groups, the rate of patients receiving hydrocortisone treatment was significantly higher in those with IVH Stage 3-4 compared to other groups. higher, the rate of patients who received ES transfusion before IVH was significantly higher in IVH Stage 1-2 than in non-IVH patients. In the first 24-72 hours, the presence of metabolic acidosis was found to be significantly higher in those with IVH, the presence of hypercarbia was significantly higher in those with IVH, and the use of inotropic and bolus saline was significantly higher in those with IVH compared to other groups. Conventional MV duration in the first 24 hours was found to be significantly longer in IVH Stage 3-4 patients than in non-IVH patients. According to the logistic regression analysis, the presence of metabolic acidosis in 24-72 hours increased the probability of IVH by 5.23 times, the presence of hyperlactatemia in 24-72 hours increased the probability of IVH by 4.60 times, resuscitation in the delivery room increased the probability of IVH by 3.96 times, hemodynamically significant While the presence of PDA increases the probability of IVH by 7.95 times, it increases the probability of Stage 3-4 IVH by 6.01 times. It was observed that the probability of 3-4 IVH increased 7.47 times. Conclusions: In our study, the presence of metabolic acidosis in 24-72 hours, hyperlactatemia in 24-72 hours, delivery room resuscitation may be independent risk factors for the development of IVH, albumin use in 24-72 hours and FFP use in 24-72 hours in Stage 3-4 IVH development. It was concluded that the presence of hemodynamically significant PDA may be an independent risk factor for both IVH and Grade 3-4 IVH development.