Çok düşük doğum ağırlıklı prematüre bebeklerin okul çağında gelişimlerinin değerlendirilmesi
Developmental assessment at school age of children with very low birth weight
  1. Tez No: 203137
  2. Yazar: ÖZLEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalısmamızın amaçları 1) Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde çok düsük doğum ağırlığı ile izlenmis olan olguların okul çağında gelisimsel durumlarını belirlemek 2) çok düsük doğum ağırlıklı bebeklerin okul döneminde gelisimsel izlemlerini kolaylastırmayı sağlayacak bir değerlendirme rehberi olusturmaktır. Arastırmanın deseni, kesitsel (cross-sectional), gözlemsel (non-experimental) arastırma desenidir. 1 Ocak 1999 - 31 Aralık 1999 tarihleri arasında yatarak yoğun bakım tedavisi görmüs, 1500 g ve altında çok düsük doğum ağırlığı (ÇDDA) olan ya da 32. doğum haftası öncesinde prematüre doğan 46 bebekten, 7 yasına ulasan ve Ankara içinde yasayan 25 çocuk (%54,3) örnekleme alınmıstır. Bu arastırmanın bulguları, örneklem grubunun %84'ü olan 21 çocuğu içermektedir. Çocuk hekimi değerlendirmesinde, öykü, fizik inceleme ve nörolojik muayene, Gelisimsel Durum için Aile Değerlendirmesi (PEDS), Çocuklar ?çin Davranıs Sorunu Kontrol Listesi (PSC), PSC'de yer almayan davranıs sorunu ile ilgili maddeler için Vineland Uyum Ölçeği, Okul Basarısı Tarama Testi, Weefim Çocuklar için ?slevsel Bağımsızlık Ölçütü ve Bir Adam Çiz Testi kullanılarak gelistirilen ?Okul Çağında Gelisimi ?zleme ve Destekleme Rehberi? uygulanmıstır. Olguların %67'si tekiz, 9'u kız (%43), 12'si erkektir (%57). Doğum ağırlıklarının ortancası 1200 g (en düsük 850 g ? en yüksek 1500 g; %25-75 aralığı: 925-1430 g), gestasyon haftalarının ortancası 30 haftadır (en düsük 26 ? en yüksek 32 hafta, %25- 75 aralığı: 29-31 hafta). Değerlendirme tarihinde olguların yaslarının ortancası 7,1 yıldır (en düsük 6,5 ? en yüksek 7,9 yıl). Olgulardan 10'unda davranıs sorunu (%47,6), 7'sinde DEHB (%33,3), 5'inde sınırda bilissel gelisim (%23,8), 1'inde özgül öğrenme güçlüğü (%4,7), saptanmıstır. Majör nörolojik sekel (spastik kuadriparezi ve ağır bilissel gecikme), 21 olgudan 1'inde saptanmıstır (%4,7). Çalısmamızda farklı tarama araçları bütünlestirilerek uyarlanmıs olan `sensitivitesi %80 (CI:0,54 ? 0,92), spesifitesi %66,7 (CI:0,66 ? 0,90) bulunmustur. Rehberin kullanımı standart bir çocuk hekimi izlen muayenesine 20 dakika eklemektedir. En az bir gelisimsel sorun saptanan 16 olgudan yalnız 5'i bu değerlendirme öncesind e tanı almıs ve hizmetlere yönlendirilmistir. Arastırmamız gelismekte olan bri ülke olan Türkiye'de ÇDDA olan çocuklarda mortalite ve major gelisimsel morbidite sıklığının düsük, ancak, davranıs sorunları, DEHB, bilissel sorunlar, öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan minör gelisimsel morbidite sorunlarının sıklığının yüksek ve tanı alma oranlarının düsük olduğunu belirlemistir. Okul Çağında Gelisimi ?zleme ve Destekleme Rehberi, sağlık izlemleri sırasında, okul çağındaki çocukların gelisimsel sorunlarının erken saptanması ve hizmetlere yönlendirilmesi amacıyla gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
This study aims to: 1) determine the developmental status at school age of children who received care in the Newborn Intensive Care Unit (NICU) at Ankara University Department of Pediatrics due to very low birth weight (VLBW) and 2) to develop an assessment method which can facilitate the developmental follow up of these children during health care encounters. The design of the study is cross sectional and non experimental. Of the 46 children children born with VLBW and cared for in the NICU in the year 1999, 8 died and 13 were living outside of Ankara. If the 25 living in Ankara, 21 could be contacted at age 7 and comprised the study sample (88%). The pediatrician?s evaluation included an interview with the parents and a thorough physical examination including neurological examination and vision screening. The pediatric assessment package referred to as the Guide for Monitoring Child Development in the School Age (GMCD-SA) was developed by adapting and compiling different screening tests such as Parent?s Evaluation of Developmental Status (PEDS), the Pediatric Symptom Checklist (PSC), problem behavior items from Vineland Adaptive Behavior Scales (VABS), School Performance Screening Test, Functional Independence Measure For Children (Weefım) and Draw-A-Person Test. The child psychiatrist?s evaluation was conducted one week within the pediatric assessment. This included results of the WISC-R administered by a psychologist, and a diagnostic assessment with the Schedule For Affective Disorders And Schizophrenia For School Age Children Present And Life Time Version (KSADS- PL). The pediatrician and child psychiatrist were blinded to each other?s results throughout the study until completion of all data collection. Most children were singleton (67%), boys (57%) and with birth weights between 1000-1500 grams (median 1200 g). Median age at assessment was 7,1 years (6,5 ? 7,9). The morbidity rates in 21 children were as follows: 10 children were diagnosed with behavior problems (47,6%), 7 with attention deficit hyperactivity disorder (33,3%), 5 (23,8%) with borderline IQ, 1 with learning disability (4,7%), and 1 child was diagnosed with major neurologic sequel involving spastic cerebral palsy. The overall sensitivity and specificity of the pediatrician?s screen using the GMCDSA to detect at least one problem that would lead to difficulties in functioning in school when compared to the gold standard assessment by the child psychiatrist was 80% (CI:0,54 ? 0,92) and 66,7% (CI:0,66 ? 0,90), respectively. The GMCD-SA added 20 minutes to the standard pediatric visit. Of the 16 children detected with at least one diagnosis only 5 had been detected before this evaluation and had received services. This study of the school age outcome of VLBW children from Turkey -a low to middle income country- has shown that although rates of mortality and major morbidity are low, minor morbidity including, behavioral problems, attention deficit hyperactivity disorder, cognitive problems, and learning disability is high and remains undetected at age seven. The GMCD-SA developed for the purposes of early detection during health visits has the potential to be used in countries such as Turkey to guide health providers and caregivers to determine the child?s need for additional support and services.