Organizational responses to status loss: Symbolic and substantive action as alternative ways of recovery
Örgütlerin statü kaybına karşı verdiği tepkiler: Alternatif çözüm yolları olarak sembolik ve somut eylemler
- Tez No: 741050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BAŞAK TOPALER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Önceki araştırmalar örgütleri sabit bir sosyal hiyerarşinin pasif kabullenicileri olarak öne sürmektedir. Bu tez çalışması, örgütlerin statü emellerinin gerisinde kaldıklarında nasıl tepki verdiklerini açıklamak üzere performans geribildirim teorisinin kavram ve iç görülerinden hareket etmektedir. Çalışmada örgütlerin statü kaybını telafi etmek üzere; kilit paydaşlar gözündeki prestijlerini iyileştirmeyi amaçlayan sembolik eylemlerde veya doğrudan doğruya kalite iyileştirmeyi hedefleyen somut eylemlerde bulunacağı iddia edilmektedir. Ayrıca, bu eylem türlerine yönelik örgütsel yönelim, statü kaybına ilişkin nedensel atıf ve statü geribildiriminin güvenilirlik algısına bağlı olarak şekillenecektir. Tez çalışmasında üretilen hipotezler Türkiye yükseköğretim alanında boylamsal bir ampirik araştırma ile test edilmektedir. Tez bulguları performans geribildirim teorisi ile pazar ortamlarındaki statü dinamikleri yazınına önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Given the dominant view of status as a stable asset, much research has considered organizations as passive recipients of a steady social hierarchy. Yet, status orders can be subject to predictable or unexpected changes, and actors have motivations to maintain and improve their social standing. This thesis adopts insights from performance feedback theory to explain how organizations respond when they fall behind status aspirations. I argue that organizations may try to recover the loss of social standing either by taking symbolic actions that aim to improve organizational prestige in the eyes of key stakeholders or substantive actions that directly target the improvement of organizational quality. Further, organizational orientation towards these action types will be shaped by the causal attribution of the status feedback and its reliability. I test study arguments with a longitudinal empirical investigation in the Turkish higher education field. The findings of the thesis have important implications for the literature on performance feedback and status in markets.