Sürekli ayaktan periton diyaliz hastalarında diyaliz yeterliliğine etkili faktörler
  1. Tez No: 741072
  2. Yazar: DENİZ ÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çocuklarda diyaliz yöntemlerinden birinin seçiminde tıbbı gereksinimler yanı sıra hastanın yaşı, psikososyal gereksinimleri, böbrek yetmezliği nedeni dikkate alınır. Yapılan çalışmalarda bebeklerde ve küçük çocuklarda hemodiyaliz uygulamasının teknik güçlükleri nedeniyle kronik böbrek yetmezliği (KBY) tedavisinde ilk seçeneğinin sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) olduğu görülmüştür. SAPD, KBY hastalarını bir diyaliz merkezine bağlı kılmaktan kurtarır ve daha aktif bir yaşam şekli sunar. Periton diyalizi kompleks ve değişken bir süreçtir. Bu nedenle birçok faktör diyaliz yeterliliğini ve böylelikle mortaliteyi, morbiditeyi etkileyebilir. İyi diyaliz hasta yaşam kalitesini iyileştirilmesi yanı sıra morbidite ve mortalitenin de azaltılmasında önemlidir. Diyaliz dolum hacmi, periton içi basınç ve ultrafiltrasyon diyaliz yeterliliğini belirleyen önemli değişkenlerdir. Bu çalışmada amacımız; periton diyaliz hastalarımızda diyaliz yeterliliğini etkileyen faktörleri ve daha etkin bir diyaliz programlaması için yapılması gerekenleri araştırmaktır. Kesitsel olarak planlanan çalışmaya yaş ort 14,2±3,7 (7-19) yıl, 7'si kız, 9'u erkek 16 SAPD hastası alınmıştır. Hastaların ilk ve 6. ay kontrollerinde üre klirensi (Kt/Vüre), diyaliz dolum hacimleri, periton içi basınçları, ultrafiltrasyon, periton eşitleme testleri (PET), Hb, albümin düzeyleri kaydedilmiştir. Kt/Vüre 2,5±0,93 (1,22-4,64 ), diyaliz dolum hacmi 1123,4±126,86 (875-1360) ml/m2, Uf 600,1±382,15 (85-1375) ml, periton içi basınç 12,9±2,77 (8,5-19) cm/H2O, Hb 9,0±1,54 (6,3-11,8 ) gr/dl, serum albümin 3,6±0,61 (2,45-4,8) gr/dl saptanmıştır. Ultrafiltrasyon ile Kt/Vüre arasında istatistiksel anlamlı ilişki gösterilmiştir (p=0.04). Hastaların ortalama diyaliz sürelerinin 54±36 ay, büyük çoğunluğunun ise yüksek (%36,5) ve yüksek orta (%31,25) geçirgenlik özelliğine sahip olduğu, yüksek geçirgenliğin diyaliz süresi ile anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır (p=0.04). Sonuç olarak yeterli periton diyalizi için ultrafiltrasyonun korunması, bunun için de diyalizat hacminin periton içi basınç dikkate alınarak hesaplanması, periton zarı geçirgenlik özelliklerine göre diyalizin reçetelendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the selection of one of the dialysis methods in children, the patient's age, psychosocial needs, and the cause of kidney failure are taken into account, as well as medical needs. Studies have shown that continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) is the first choice in the treatment of chronic renal failure (CRF) due to the technical difficulties of hemodialysis in infants and young children. CAPD saves CKD patients from being dependent on a dialysis center and offers a more active lifestyle. Peritoneal dialysis is a complex and variable process. Therefore, many factors can affect dialysis adequacy and thus mortality and morbidity. Good dialysis is important in reducing morbidity and mortality, as well as improving the quality of life of patients. Dialysis filling volume, intraperitoneal pressure and ultrafiltration are important variables that determine dialysis adequacy. Our aim in this study; To investigate the factors affecting dialysis adequacy in our peritoneal dialysis patients and what needs to be done for a more effective dialysis programming. A mean age of 14.2±3.7 (7-19) years, 16 CAPD patients, 7 girls and 9 boys, were included in the study, which was planned as cross-sectional. Urea clearance (Kt/Vurea), dialysis filling volumes, intraperitoneal pressures, ultrafiltration, peritoneal equalization tests (PET), Hb, albumin levels were recorded in the first and 6th month controls of the patients. Kt/Vurea 2.5±0.93 (1.22-4.64 ), dialysis filling volume 1123.4±126.86 (875-1360) ml/m2, Uf 600.1±382.15 (85- 1375) ml, intraperitoneal pressure 12.9±2.77 (8.5-19) cm/H2O, Hb 9.0±1.54 (6.3-11.8) gr/dl, serum albumin 3, 6±0.61 (2.45-4.8) gr/dl was determined. A statistically significant relationship was shown between ultrafiltration and Kt/Vurea (p=0.04). It was determined that the mean dialysis time of the patients was 54±36 months, the majority of them had high (36.5%) and high medium (31.25%) permeability, and high permeability had a significant relationship with dialysis time (p=0.04). As a result, it is necessary to maintain ultrafiltration for adequate peritoneal dialysis, and for this, the volume of dialysate should be calculated by taking into account the intraperitoneal pressure, and dialysis should be prescribed according to the permeability properties of the peritoneal membrane.