The effects of second language proficiency and language distance on young adults' executive functioning performance
İkinci dil yetkinliğinin ve dilbilimsel mesafenin genç yetişkinlerde yönetici işlevlere etkisi
- Tez No: 741098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ERCİYES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İki dillilik avantaj hipotezi birden fazla dil bilmenin ve kontrol etmenin bilişsel kapasiteyi artırdığını ileri sürmektedir. Çift dillilik ve çeşitli bilişsel süreçler arasında olumlu bir ilişki bulan çalışmaların yanında tek dilli bireyler ile çok dilli bireyler arasında fark bulamayan çalışmalarda da artış bulunmaktadır. Özellikle genç yetişkinlerde ikinci dile maruz kalmayan bireyler bulmak imkansıza yakın hale gelmiştir. Bu sebeple bu çalışmanın amacı birinci dil (D1) olan Türkçeye genetik dil mesafesi farklı olan 2 farklı ikinci dilin (D2) (D1 Türkçe- D2- İngilizce ve D1- Türkçe D2- Arapça) ikinci dil yetkinliğine bağlı olarak yönetici işlev çalışma performansına etkisini incelemektir.Bu çalışmanın örneklemi ana dili Türkçe olan ikinci dili İngilizce olan 55 (K=40, E = 15, Ortyaş = 22.96) ve ikinci dili Arapça olan 53 (K = 40, E = 13, Ortyaş = 22.05), toplam 108 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama 2 oturumda gerçekleşmiştir. İlk oturumda bilgisayara uyarlanmış ketleme ölçümü için Stroop çalışması, bilişsel esneklik ölçmek için Wisconsin kart eşleme çalışması ve sözel çalışır bellek ölçmek için 2-geri çalışması ve mekansal çalışır bellek için ileri ve geri Corsi çalışması kullanılmıştır. İkinci oturumda ikinci dil yetkinliğini ölçmek için PPVT-IV, sözel olmayan nedenselleştirme ölçmek için Penn Matriks analiz testi (PMAT-24) ve birinci dildeki akıcılığı kontrol etmek için harf akıcılık testi verilmiştir. Bulgular örneklemimizde ikinci dil yetkinliğini yönetici işlev performansında anlamlı bir yordayıcı olarak göstermemiştir. Çalışmamızdaki genetik dil mesafesi dillerin kökeninin birbirine uzaklığını belirten bir ölçüdür. Türkçe-Arapça grubun mesafesi Türkçe-İngilizce mesafesinden daha fazladır. Bununla birlikte, alfabe farklılığı ve başka dilden kelime ödünç alma gibi dil mesafesi ölçümünün farklı yönleri, dil mesafesinin yönetici işlev performansını nasıl etkilediği konusunda rol oynayabilir, bu nedenle gelecekteki çalışmalar için dikkate alınması tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
The bilingual advantage hypothesis suggests that knowing and controlling more than one language enhances cognitive capacities. While there are studies that have shown a positive relationship between bilingualism and various cognitive factors there is also a growing literature finding no difference between monolinguals and bilinguals. Finding pure monolinguals has become almost impossible, especially in the young adult population. Hence, this study aims to investigate two bilingual groups that have different genetic language distances between their first language (L1) and second language (L2) (i.e., L1-Turkish-L2-English and L1-Turkish-L2-Arabic) and examine whether language proficiency plays a role in task performances of executive functioning (henceforth EF). The sample of the study consisted of 108 participants with Turkish as their first language, 55 of which had English as their second language (Female = 40, Male = 15, Mage = 22.96) and 53 with Arabic as their L2 (Female = 40, Male = 13, Mage = 22.05). We collected data in two sessions; the first session included computerized versions of the Stroop task as a measure of inhibition, Wisconsin Card Sorting Task for cognitive flexibility and 2-Back for verbal working memory and both the forward and backward Corsi Block tests for spatial working memory. The second session included the second language proficiency task PPVT-IV, Penn Matrix Analysis Test (PMAT24) as a measure of non-verbal reasoning, and the letter verbal fluency task to control for L1 fluency. The findings suggest that L2 proficiency was not a significant predictor of EF task performance in our sample. Additionally, the genetic language distance score in our study was based on how distant the languages originated from one another. However different aspects of language distance such as orthography and word borrowing can play a role in how language distance affects EF performance therefore, they can be considered for future studies.