A critical investigation of links between japan's energy requirements, energy policy and foreign policy
Japonya'nın enerji ihtiyaçları, enerji politikası ve dış politikası arasındaki ilişkilerin eleştirel bir analizi
  1. Tez No: 741150
  2. Yazar: RADİYE FUNDA KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ROGER DUCLAUD-WILLIAMS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Warwick
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez temel olarak Japonya'nın enerji güvenliği politikalarının dış politikasını ne ölçüde belirlediğini araştırmaktadır. İkinci olarak enerji güvenliği politikalarının Japonya'yı ABD'ye daha bağımlı hale mi getirdiği yoksa daha bağımsız politikalar izlemesine mi yol açtığına ve son olarak da bu politikaların saldırgan ya da barışçıl bir dış politika izlemesine mi neden olduğuna odaklanmıştır. Tez, Japonya'nın enerji politikaları ve dış politikası arasında karşılıklı bağımlılık olduğunu iddia etmektedir. Japonya'nın özellikle Ortadoğu ve Endonezya'ya yönelik dış politikasının temel belirleyicisi enerji ihtiyacı olurken, enerji piyasalarında etkili Çin ve Rusya gibi diğer aktörler ile ilişkileri sadece enerji güvenliği ihtiyaçlarından etkilenmemektedir. Enerji tedarikçisi ülkeleri ile ilişkilerinde ABD etkisinden bağımsız bir politika izlese de, enerji güvenliğinin temeli olan arz ulaşım güvenliği içinse ABD'ye ihtiyaç duymaktadır. Son olarak ise enerji siyaseti ve dış politikası arasındaki karşılıklı bağımlılık Japonya'yı uluslararası siyasette barışçıl bir aktör haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The main research puzzle of this dissertation is to discuss to what extent Japanese energy policy to provide energy security affect Japanese foreign policy.In addition it adresses whether Japanese energy security concerns make it keep dependency on the USA or necessiate it to follow independent policies from the USA.Lastly the dissertation adresses whether the affect of Japanese needs on foreign policy leads it to pursue agressive policies or engage in cooperation. The dissertation concludes that there is a clear interdependence between its energy policy and foreign policy. It is claimed that Japanese foreign policy in the Middle East and toward Indonesia are mainly influenced by its energy needs. However an examination of Japanese foreign policy towards other actors in the energy field such as China and Russia shows that decisionmaking mechanism is driven by a complex interplay of political, diplomatic and economic factors rather than being affected only by energy security considerations. The dissertation asserts that although Japan follows independent policies from the USA in its relations with energy suppliers, it is still dependent on the US to protect its supply routes of energy. In addition it is claimed that interdependence between Japanese energy policy and foreign policy makes it engage in cooperation on bilateral and multilateral basis.