Kadın istihdamı ve kalkınma arasındaki ilişki: MENA ülkelerine yönelik panel veri analizi
The relationship between women's employment and development: Panel data analysis for MENA countries
  1. Tez No: 741161
  2. Yazar: ASLIHAN ÇAVUŞCULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KILINÇ SAVRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kadınların ekonomik anlamda kendilerini hür hissetme isteği yıllardır üzerinde durulan bir konu olmuştur. Kalkınmanın devamlılığı açısından bakıldığında kadın istihdamı ülkeler açısından önemli bir konuma sahiptir. İşgücü piyasasına bakıldığında erkeklere kıyasla kendilerine yer bulamayan kadınlar ülkelerinin gelişmişliğini ve refahını da büyük ölçüde etkilemektedirler. Bu çalışmada, kadın istihdamı ve kalkınma arasındaki ilişki 1991-2020 yılları arasında MENA ülkelerine ait veriler eşliğinde panel veri analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmada yapılan Dumitrescu - Hurlin panel nedensellik testi sonuçlarına göre TSKI ile IGE değişkenleri arasında çift yönlü nedensellik ilişkisine rastlanılmıştır. SSKI ile IGE arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunmuştur. HSKI değişkeninden IGE değişkenine doğru nedensellik ilişkisine rastlanılmazken IGE değişkeninden HSKI değişkenine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisine rastlanılmıştır. Sabit etkiler sonuçlarına göre, sanayi sektörü kadın istihdamı (SSKI) ve hizmet sektörü kadın istihdamı (HSKI) ve tarım sektörü kadın istihdamı (TSKI) değişkenleri istatistiki olarak anlamlı ve pozitif bulunmuştur. Tarım sektöründe kadın istihdam oranının bir birim artması ile kalkınma % 19 oranında artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The desire of women to feel economically free has been a subject that has been emphasized for years. In terms of the continuity of development, women's employment has an important position in terms of countries. When we look at the labor market, women who cannot find a place for themselves compared to men greatly affect the development and welfare of their countries. In this study, the relationship between women's employment and development was examined by panel data analysis method, accompanied by data from MENA countries between the years 1991-2020. According to the results of the Dumitrescu - Hurlin panel causality test conducted in the study, a bidirectional causality relationship was found between the TSKI and IGE variables. A bidirectional causality relationship was found between SSKI and IGE. While no causality relationship was found from HSKI variable to IGE variable, one-way causality relationship was found from IGE variable to HSKI variable. According to the fixed effects results, the variables of industrial sector female employment (SSKI), service sector female employment (HSKI) and agricultural sector female employment (TSKI) were found to be statistically significant and positive. With a one-unit increase in female employment in the agricultural sector, development increases by 19%.