The effect of female empowerment on long-term government spending
Kadın güçlendirmesinin uzun dönemli hükûmet yatırımları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 741185
  2. Yazar: EZGİ ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET YÖRÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kadınların güçlendirilmesi pek çok ülke tarafından ciddiye alınan önemli bir olgudur. İş gücüne katılım oranı, eğitimsel ve siyasal katılımın arttırılması kadınların sesinin, ihtiyaçlarının ve taleplerinin duyulmasını sağlamak ve onları güçlendirmek için önemli yollar olarak değerlendirilebilir. Kadın ve erkeklerin tercihleri arasındaki farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda, kadınların güçlendirilmesinin önemi daha iyi anlaşılabilir. Erkeklere kıyasla kadınlar elde ettikleri her bir ek geliri, daha çok çocuklarının eğitimi ve sağlığı için harcamayı tercih etmektedirler. Buna ek olarak kadınların daha sabırlı, gelecek odaklı ve özgecil oldukları bildirilmektedir. Bu bilgiler ışığında, kadınların eğitim, sağlık ve çevre koruması gibi daha uzun dönemli ve altruistik devlet yatırımlarının GSYH içindeki oranının daha yüksek olmasını tercih edecekleri söylenebilir. Bu çalışmada kadınların iş gücü, eğitim ve siyasete katılım oranının, hükûmet tarafından yapılan eğitim ve sağlık harcamalarının GSYH'deki payı ile anlamlı bir ilişki sergilemesi beklenmektedir. 38 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü üyesi ülkenin incelenmesi sonucunda belirtilen ilişkilerin çoğu zaman var olduğu görülmüştür. Ancak, gözlemlenen bu ilişkilerin zaman serisi ile yürütüldüğü ve ülkeler arası farklılıkların aynı oranda güçlü olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Female empowerment is a crucial phenomenon taken seriously by many countries. Increased labor force participation, educational attainment and political representation are all the ways that can be used to empower women and make their voices, needs, concerns and demands heard. The importance can be better understood when the differing preferences of men and women are discussed. Women tend to spend the majority of each additional income obtained for their family, the education and health of their children compared to men. Additionally, women are more patient and altruistic. In the light of these pieces of information, it can be said that they would favor a larger share of government spending to be dedicated to longer-term investments that can be considered as altruistic, such as health, education, and environmental protection areas. In this study, it is hypothesized that increased female labor participation share, educational attainment and political representation are correlated with the increased share of government spending on education and health in GDP. A panel of 38 OECD countries is examined and it is revealed that the predicted correlation exists most of the time. However, the observed associations are driven by the effect of time series and they are not as strongly as guided by the cross-country differences since the variation between the countries is too high to be the driving force behind the relationships revealed here.