Improving gossip-based decentralized deep learning
Fısıltı tabanlı dağıtık derin öğrenme yönteminin geliştirilmesi
- Tez No: 741186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BERKAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada fısıltı protokolleriyle yerel olarak eğitilen modellerin düğümler arasında rastgele değişimine dayananan tam dağıtık öğrenmeyi araştırdık. Diğer parçalı dağıtık öğrenme yöntemlerinden farklı olarak bu metotta bir lider yada koordinator düğüm bulunmuyor. Her düğümde aynı algoritma çalışır. Her düğüm aldığı modellerin ortalamasını alır ve kendi yerel verisiyle eğitir. Teorik olarak ispatlanmasa da pratikte kullanılışlı durumdadır. Bu algoritmayı anlamak için algoritmanın modelleri dağıtmak için kullandığı iletişim protokollerinin anlaşılması gerekiyor. Fısıltı öğrenmesi ilk olarak itme tipi fısıltı protokolü temelli olarak öne sürüldü. Bu alanda çok az çalışmanın olduğunu gözlemledik. Dağıtık öğrenmenin gelişmesi üzerine bina edildiği fısıltı protokollerinin doğru şekilde uygulanması ve model birleştirme stratejilerine dayanıyor. Bu çalışmanın ilk bölümünde var olan bütün fısıltı protokolleri SI ve SIR modunda teorik ve deneysel olarak ayrıntılı şekilde incelendi. İtme protokolünün SIR modunda enfekte olan düğüm sayısının en yoğun olduğu zamanı tahmini gibi birçok denklem türetildi. Var olan çalışmaların çoğunda fısıltı öğrenmesi SVM ve lojistik regresyon gibi doğrusal öğrenme algoritmalarıyla yapılıyor. Bu çalışmanın ikinci bölümünde yapay sinir ağları kullanarak dağıtık veri üzerinde öğrenme işlemini değişik parçalı model aktarma stratejileriyle değişik ağ büyüklüklerinde gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
In this study we have studied fully-decentralized learning which is based on exchanging trained local models randomly using gossip protocols between nodes. Unlike other partially decentralized learning methods, in this approach there is no leader or coordinator node. The same algorithm executes in each node. Every node averages received models and trains the averaged model with its local data. Although it is theoretically not proved, the method works quite well in practice. In order to understand the algorithm, it is necessary to understand the underlying communication protocol used to distribute trained models. Gossip learning originally proposed based on push type gossip protocol. We have observed that there is little amount of study in this field. Since improvement of decentralized learning strongly depends on application of underlying protocols in an appropriate way and model merging strategies. In the first part of this research, we have studied all gossip protocols extensively both in SI and SIR models theoretically and empirically. We have derived numerous equations such as predicting peak time when network load reaches its maximum value in push type gossip in the SIR model. In most existing research, gossip algorithms are used to train linear models such as SVM and logistic regression. In the second part of this study, we have used neural networks for training on distributed data using gossip learning algorithm with various partial model transfer strategies for different network sizes.