Faktör analizi ve kümeleme analizinin karşılaştırılması: Teori ve uygulama
Comparison of factor analysis and clustering analysis: Theory and practice
  1. Tez No: 741188
  2. Yazar: ESEN ÇÖP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, çok değişkenli istatistiksel yöntemlerden olan faktör analizi ve kümeleme analizinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, pandemi döneminin makro ekonomik değişkenler üzerindeki etkisi ele alınarak verilere faktör analizi ve kümeleme analizi uygulanmış, elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmada, ekonomik birimlerden seçilen 15 adet değişken kullanılmıştır. Faktör analizi sonucunda üç tane faktör belirlenmiştir. Faktörlerden ilki;“döviz, rezerv ve krediler”, ikincisi;“dış ticaret ve turizm”, üçüncüsü ise“taşınmazlar ve ekonomik büyüme”olarak adlandırılmıştır. Kümeleme analizi sonucunda ise üç tane küme belirlenmiştir. Faktör analizi ve kümeleme analizinde, kullanılan değişken sayısı ve analiz sonucunda belirlenen küme sayıları birbirine eşit olarak belirlenmiştir. Faktör analizi ve kümeleme analizi sonuçları arasındaki fark ise değişkenlerin kümelere göre dağılımıdır. Çalışmanın sonucunda, pandemi döneminde uygulanan tedbirlerin ekonomik göstergeler üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla pandemi öncesi ve sonrası ekonomik dinamiklerin farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare factor analysis and cluster analysis, which are multivariate statistical methods. In this context, factor analysis and clustering analysis were applied to the data by considering the effect of the pandemic period on macroeconomic variables, and the results were compared. In the study, 15 variables selected from economic units were used. As a result of factor analysis, three factors were determined. The first of the factors is“currency, reserves and loans”, the second is“Foreign trade and tourism”, and the third is“immovables and economic growth”. As a result of the cluster analysis, three clusters were determined. In factor analysis and cluster analysis, the number of variables used and the number of clusters determined as a result of the analysis were determined to be equal to each other. The difference between the results of factor analysis and clustering analysis is the distribution of variables according to clusters. As a result of the study, it was determined that the measure simple mented during the pandemic period were effective on economic indicators. Therefore, it has been concluded that the economic dynamics before and after the pandemic are different.