İnsülin kullanan erişkin diyabet hastalarında hipoglisemi korkusu ile karbonhidrat sayımı bilgisi ve uygulaması arasındaki ilişki
The relationship between fear of hypoglycemia and carbohydrate count information and application in adult diabetes patients using insulin
- Tez No: 741197
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, PROF. DR. ABDULLAH SERKAN YENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: İnsülin kullanan erişkin diyabet hastalarında hipoglisemi korkusu ile karbonhidrat sayımı bilgisi ve uygulaması arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: : Kesitsel analitik tipte olan çalışmamız Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Endokrin Polikliniği'ne başvuran poliklinik hastaları üzerinde yapılmıştır. Evreni bilinen örneklem hesabıyla en az 132 kişiye ulaşılması hedeflendi. Katılımcılara hipoglisemi korku ölçeği, sosyodemografik özelliklerin ve hastalığa ilişkin bilgilerin sorgulandığı anket formu, beslenme bilgi düzeyi anketi ve hastane anksiyete depresyon ölçeğinin anksiyete alt ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 25 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the relationship between the fear of hypoglycemia and the knowledge and practice of carbohydrate counting in adult diabetic patients using insulin. Methods: Our cross-sectional analytical study was conducted on outpatients who applied to Dokuz Eylül University Hospital Endocrine Polyclinic. It was aimed to reach at least 132 people with the sample calculation of known universe. The hypoglycemia fear scale, the questionnaire in which sociodemographic characteristics and information about the disease were questioned, the nutrition knowledge level questionnaire and the anxiety subscale of the hospital anxiety depression scale were administered to the participants. The data of the research were evaluated using the SPSS 25 program.