Uzaktan eğitim sürecinde sınıf öğretmenlerinin matematik derslerinde çoklu temsil kullanımına ilişkin görüşleri
Opinions of class teachers on the use of multiple representation in mathematics lessons in the process of distance education
  1. Tez No: 741198
  2. Yazar: YASEMİN KİRTENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY SERİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Uzaktan eğitim, yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte yaygınlaşan bir model olsa da temel eğitimde henüz yaygınlık kazanmış bir alan değildir. Pandemi süreciyle birlikte ise uzaktan eğitim bir seçenekten çok zorunluluk haline dönüşmüştür. Bugün yeniden yüz yüze eğitime dönülen ortamda ise uzaktan eğitim de kendisine daha geniş bir yer bularak yaygınlığını arttırmaya devam etmektedir. Çalışma kapsamında uzaktan eğitim, daha da özelleştirilerek matematik dersi ve çoklu temsil olguları ile birlikte ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, uzaktan eğitim sürecinde sınıf öğretmenlerinin matematik derslerinde çoklu temsil kullanımına yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Bu doğrultuda çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu ilinde devlet okullarında görev yapan 15 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma verileri ilk olarak temalarla kategorize edilmiş ve her soru için kodlara verilen yanıt sayıları hesaplanmış ve tablolar oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda çoklu temsil uygulamalarının en fazla kullanılması gereken derslerin başında matematik dersinin geldiği, bunun temel nedenleri arasında matematikte kavramların somutlaştırılması sürecinde sorunlar yaşanmasının geldiği tespit edilmiştir. Uzaktan eğitim sürecinde daha pratik olan video ve sunum yapma tekniği yaygın olarak kullanılırken oyun oynama ve etkinlik yapmanın yüz yüze eğitimde olduğu kadar kullanılamadığı bulunmuştur. Öğretmenlerin sadece sınıf içi etkinliklerde değil, aynı zaman da uzaktan eğitim sürecinde de çoklu temsil uygulamalarına ağırlık verdikleri bulunmuştur. Bu çalışmada da öğretmenlerin sık sık uzaktan eğitimde erişim problemi yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although distance education is a model that has become widespread with the technological developments, it was not yet a widespread area in basic education. With the pandemic process, distance education has turned into a necessity rather than an option. Today, in the environment where face-to-face education is turned again, distance education continues to increase its prevalence by finding a wider place for itself. Within the scope of the study, distance education has been further customized and handled together with the mathematics course and multiple representation phenomena. The aim of the study is to examine the views of classroom teachers on the use of multiple representations in mathematics lessons in the distance education process. In this direction, phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used in the study. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used as a data collection tool. The study group of the research consists of 15 classroom teachers working in public schools in Kastamonu. The data obtained within the scope of the research were analyzed by content analysis method. The data of the research were first categorized by themes and the number of answers given to the codes for each question was calculated and tables were created. As a result of the research, it has been determined that the mathematics lesson is at the beginning of the lessons that should be used the most, and the main reasons for this are the problems in the process of concretizing the concepts in mathematics. While video and presentation techniques, which are more practical in the distance education process, are widely used, it has been found that playing games and doing activities are not used much. It has been found that teachers focus on multiple representation practices not only in classroom activities, but also in the distance education process. In this study, it has been determined that teachers frequently had access problems in distance education.