Tevbe suresi 5. ayetin (Seyf ayeti) tefsiri ve nesh açısından incelenmesi
The interpretation and investigation of the 5th verse (Seyf verse) of Surat At-Tawba in terms of a nesh
  1. Tez No: 741217
  2. Yazar: MESUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tevbe suresi 5. ayet Kur'ân âyetlerinin neshi ve savaş hukuku açısından önem arz eden bir ayettir. Seyf ayeti ismiyle anılan Tevbe suresi 5. ayet müşrikler hakkında inen son ayet olması sebebiyle kendisinden önce nazil olan ve savaş dışındaki hükümleri ihtiva eden ayetlerin tamamının hükmünü kaldırdığı iddia edilmektedir. Böyle bir düşünceye gidilmesinde ayetin bağlamından koparılması etkili olmuştur. Ayet bağlamı içerisinde değerlendirildiğinde Hz. Peygambere davetinin ilk yıllarından itibaren sıkıntı çektiren müşrik Araplar hakkında nazil olduğu görülecektir. Bu ayet müşrik Araplara bir tehdit mahiyetindedir. Bütün bunlar değerlendirildiğinde ayetin gayr-i Müslimlerin tamamına şamil kılınmasına gerek olmadığı anlaşılacaktır. Tevbe suresi 5. ayet tarafından neshedildiğine dair, müracaat edilen kaynaklarda bilgi yer alan yüz otuz ayet bulunmaktadır. Bu ayetlerin büyük kısmının nevâsihu'l-Kur'ân eserlerinde yer aldığı görülecektir. Tevbe suresi 5. ayet müşriklerle ilişkilere dair son inen ayet olunca aralarında çelişki olduğu düşünülen ve seyf ayetinden önce nazil olan ayetler mensuh kabul edilmiştir. Kaynaklar incelendiğinde mensuh olduğu kabul edilen pek çok ayet ve Tevbe suresi 5. ayet arasında uzlaşması mümkün olmayan çelişkinin olmadığı görülecektir. Toptan bir nesih anlayışıyla ayetlere yaklaşmak pek çok ahlaki ve evrensel ilkeyi barındıran ayetlerin yok sayılmasına yol açacaktır. Yüz otuz ayetin mensuh kabul edilmesinde etkili olan birçok sebep vardır. Bunların başında son dönemlere kadar devletlerarası ilişkilerin savaş düzenine dayanması ve Tevbe suresi 5. ayet ve mensuh ayetler arasında bulunduğu kabul edilen işkal düşüncesi gelmektedir. Tevbe suresi 5. ayet ve mensuh olduğu iddia edilen ayetler arasında savaş durumu esas alınsa da bir çelişki bulunmadığından neshin uygulanmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
The 5th verse of the chapter of tawba is an important verse in terms of the abrogation of the verses of the Qur'an and the law of war. It is claimed that since the 5th verse of the chapter of Tawba, which is called the verse of Saif, is the last verse to be revealed about the polytheists, It cancels the provisions of all the verses that were revealed before it and contain the provisions other than war. The removal of the verse from its context has been effective in such an idea. When evaluated in the context of the verse, Hz. It will be seen that his invitation to the Prophet was revealed about the polytheist Arabs who had been suffering from the first years. This verse is a threat to the polytheist Arabs. When all these are evaluated, it will be understood that there is no need for the verse to be comprehensive for all non-Muslims. There are one hundred and thirty verses in the referenced sources regarding the abrogation of the 5th verse of the Surah At-Tawba. It will be seen that most of these verses take place in the works of Nevâsihu'l-Qur'an. When the 5th verse of the chapter of at-Tawba was the last verse about the relations with the polytheists, the verses that were thought to be contradictory and that were revealed before the verse of saif were considered abrogated. When the sources are examined, it will be seen that there is no contradiction between many verses that are accepted as abrogated and the 5th verse of the Surah At-Tawba. Approaching the verses with a wholesale understanding of naskh will lead to ignoring the verses that contain many moral and universal principles. There are many reasons why one hundred and thirty verses are considered abrogated. At the beginning of these is the idea of interstate relations based on war order and the idea of iskal, which is accepted to be among the 5th verse and abrogated verses of the Surah At-Tawba. Even though the war situation is based on the 5th verse of the chapter of at-Tawba and the verses that are claimed to be abrogated, there is no situation that necessitates the application of abrogation, since there is no contradiction.