The impact of uncertainty and institutional design: UNHCR and IOM's competing discourses on climate change-related mobility
Belirsizliğin ve kurumsal bağlamın etkisi: Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütü'nün iklim değişikliğine bağlı hareketlilik üzerine rakip söylemleri
  1. Tez No: 741240
  2. Yazar: KÜBRA ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN EZGİ ÜSTÜBİCİ ÖNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
2000'li yıllarda faaliyetlerini iklim değişikliği rejimine genişleten Uluslararası Göç Örgütü (UGÖ/IOM) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK/UNHCR), iklim değişikliği, göç ve yerinden edilmeye dair yeni oluşmakta olan sorun alanındaki en önemli politika aktörleri haline gelmiştir. Ortaya çıkan normları şekillendirmede kilit rol oynamalarına rağmen BMMYK ve UGÖ'nün iklim değişikliği ile ilgili hareketlilik konusundaki söylemleri literatürde karşılaştırmalı olarak araştırılmamıştır. Bu tezde gösterildiği üzere, bu iki uluslararası örgüt iklim değişikliği ve insan hareketliliği arasındaki nedensel ilişkiyi birbirleriyle çelişen şekillerde kavramsallaştırmakta ve konuya dair farklı terminolojileri ve politika hedeflerini desteklemektedirler. Bu tez, BMMYK ve UGÖ'nün iklim değişikliği ile ilgili hareketlilik üzerine farklı söylemler benimsemelerinin sebeplerini araştırmaktadır. Ayrıca, söylemlerinin iklim hareketliliğinin küresel yönetişimi için oluşmakta olan rejim üzerindeki etkilerini iklim adaleti açısından tartışmaktadır. Tezde BMMYK ve UGÖ'nün birincil kaynaklarını inceleme yöntemi olarak Eleştirel Söylem Analizi kullanılmıştır. Bulgular konstrüktivist ve tarihsel kurumsalcı yaklaşımlara dayanarak söylem farklılıklarının sebebi olarak sorun alanına özgü belirsizliğin ve bazı kurumsal faktörlerin rolünü göstermektedir. Öncelikle, iklim değişikliği ve insan hareketliliği arasındaki nedensel ilişkiye dair belirsizlik, konuya ilişkin uluslararası bir normun olmaması ve üye devletlerden net bir delegasyonun olmamasıyla birleştiğinde, BMMYK ve UGÖ'ye geniş bir yorum alanı tanımıştır. Buna rağmen, bu örgütlerin kurumsal bağlamları (örneğin, farklı yetki alanları, özerklik dereceleri ve önceki politika standartları) yeni bir sorun alanında politika fikirleri üretirken hayal edilebilir ve kabul edilebilir söylemlerin sınırlarını kısıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Expanding into the climate change regime in the 2000s, the International Organization for Migration (IOM) and the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) have become the primary policy actors in the emerging issue area of climate migration and displacement. Despite their key positions in shaping the emerging policy norms, UNHCR and IOM's discourses on climate change-related mobility are under-researched. As this thesis shows, they conceptualize the relationship between climate change and human mobility in differing ways, endorse different terminologies and promote competing policy objectives. This thesis aims to explain why UNHCR and IOM adopt different discourses on climate change-related mobility and discuss their implications for the emerging regime for its global governance in terms of climate justice. It employs Critical Discourse Analysis as its method to study primary sources from UNHCR and IOM. By drawing on constructivist and historical institutionalist treatments of international organizations (IOs), it highlights the role of issue-specific and institutional factors. The findings suggest that coupled with the absence of an international norm and a clear delegation from member states, the uncertainty and ambiguity regarding the relationship between climate change and human mobility provide IOs a wider room for interpretation. Yet, IOs' institutional contexts (e.g. their mandates, funding structures, degrees of autonomy and previous policy standards) constrain the boundaries of imaginable and acceptable discourses when deliberating policy ideas in a new issue area beyond their core mandates.