Nusayriliğin alt kolları
Branches of Nusayrism
- Tez No: 741266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ŞENZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Nusayriler ve kolları özellikle son dönemlerde tartışılan konular arasında yer almaktadır. Bu çalışma Nusayri fırkalarına ve inançlarına ışık tutmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, Nusayriyye'nin, fırkanın en önemli şahsiyetleri tarafında (Şüyuhüddin) tarafından kuruluş aşamaları ele alınmış, fırkaya verilen isimler ve o dönemdeki değişimi ile Hasîbî'nin mezhebin teorik çerçevesini oluşturma ve Nümîriyye ve İshâkıyye'nin Nusayriyye adı altında birleştirilme çabaları incelenmiştir. Bunun yanında Taberânî'nin fırkadaki rolü, İbn Hallad ile olan anlaşmazlığı ve Sincârî göçü tartışması üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Kilâziyye ve Haydariyye'nin kuruluşuna, her birinin kendilerine özgü akide ve inançlarına ve çağdaş durumlarına ışık tutulmuş; Kilâziyye-Haydariyye bölünmesi ve bu bölünmenin nedenleri ve koşulları tartışılmıştır. Bütün bunlar, fırkanın hem yazma halinde bulunan hem de basılı orijinal kaynaklarına dayanılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Nusayris and its sect's are among the controversial topics, especially in recent ages. From this context, the need to conduct this study arose, as it aimed to shed light on the Nusayris sects and their beliefs. In the first chapter of this study, the stage of formation of the Nusayris group by religious men (shaykh's) was explored. This chapter also highlighted the naming of this group (Nusayris) and its change during that period. al-Khasībī's ̣ efforts were also shown in establishing the theoretical framework for the sect and unifying the Numayriyya and Ishāqiyya under the name of the Nusayris. The study also dealt with the role of al-Tabarani in the sect and its disagreement with Ibn Khallād, and it extended to the discussion of al-Sinjāri migration. In the second chapter, this study dealt with the Al-Kalazi Al-Haydari division, and shed light on the establishment of both Kalaziyya and Haydariyya, the distinctive belief of each of them, and their contemporary status, and discussed the causes and conditions of the division. All this was done by relying on the original sources of the sect, both in manuscript and in print.